GüncelPolitika

TSMC’nin piyasa değeri 500 milyar dolara ulaştı

Yatırımcılar, yapay zekanın geliştirilmesinde kullanılan çip ve depolama ürünlerine olan talebin artması sonrası, Nvidia, Oracle ve TSMC gibi teknoloji şirketlerinin hisse senetlerine rağbet göstermeye başladı.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., yatırımcıların yapay zeka çalışmalarında artış beklemesinin etkisiyle 500 milyar dolarlık piyasa değerine yeniden ulaştı.

Tayvan merkezli TSMC, Kovid-19 sonrası çip krizinin sona yaklaştığına dair umutların da etkisiyle Salı günü yüzde 3’ten fazla değer kazandı. Böylelikle şirketin 2023 yılındaki kazancı yüzde 32’ye yükseldi. Yaşanan son gelişmelerle, Asya’nın en değerli şirketi, dünyanın en değerli 10 şirketi arasındaki konumunu sağlamlaştırdı.

Morgan Stanley bu hafta TSMC hakkında yayımladığı notta, enerji verimli ve düşük maliyetli yapay zeka özel çip tasarımlarına yönelik artan talebi göstererek, şirketin fiyat hedefini yükseltti. Analistler söz konusu notta, “Teknoloji liderliği göz önüne alındığında, TSMC’yi gelecekteki yapay zeka ürünlerinin kilit bir tedarikçisi olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan TSMC, yapay zekanın piyasaya sürülmesinde kendi potansiyel rolünü öne sürerken, hala gelirinin önemli bir bölümünü oluşturan akıllı telefon pazarının görünümü konusunda temkinli olduğunu belirtmişti. Tüketicilerin ve şirketlerin elektronik harcamalarını kısmasının ardından şirketin aylık geliri Mayıs ayında düşüş göstermişti.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu