Yaşam

Özbekistan’ın nakışlı, imzalı tandır ekmekleri

Özbeklerin sadece nişalda tatlısı ile süt ve tereyağı katılarak yapılan patır ekmek ve Özbek pilavı, sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Patır ekmek ve Semerkant ekmeği

Özbeklerin bayram sofraları için gelenekselleşmiş tercihi ise patır ekmek. Özbeklerde nan olarak adlandırılan ekmek çeşitleri arasında süt ve tereyağı katkısıyla özel tandırlarda pişirilen patır ekmek Özbek sofrasının ayrılmaz parçası sayılıyor.

Ülkedeki ekmek pazarlarında odunla pişirilen patır ekmeklerin ayrı bir yeri bulunuyor. Ülke genelinde kullanıldığı malzeme ve yöreye göre tandırlarda pişirilen ekmek çeşitlerinin sayısı yüzü buluyor.

Halk, özel günlerde, düğünlerde ve ramazan ayında en fazla patır ekmeğini tercih ederken sadece Semerkant’ta pişirilen ve pişirme yöntemi babadan oğula geçen “Semerkant ekmeği” de uzun süre dayanıklılığı ve tadı nedeniyle tercih ediliyor.

Rivayetlere göre, Orta Çağ’da çıkan savaşlar nedeniyle doğduğu Andican’ı terk ettikten sonra Hindistan’ı fetheden ve bu topraklarda Büyük Babürlüler Devleti’ni kuran Babür Şah, Semerkant ekmeğini çok özler.

Hindistan’a yerleşen Babür Şah, bundan dolayı Semerkant’tan “nanvayları” (ekmek ustalarını) getirtir. Hindistan İmparatorluğunun kurucusu Babür Şah, Semerkantlı en ünlü ekmek ustaları tarafından hazırlanan Semerkant ekmeğinden memnun kalmaz ve ustaya ekmeğin hazırlanmasında hamura neyi katmadığını sorar.

Semerkantlı usta da “Sultanım, sizin emriniz üzerine bu ekmeğe katılan tüm malzemeleri Semerkant’tan getirdik ancak Semerkant’ın havasını, suyunu getiremedik.” diye cevap verir.

Ülkedeki pazar yerlerinde özellikle “ekmek pazarları” bulunurken, bu pazarlarda odun ve kömürle pişirilen “patır” ekmekleri çok rağbet görüyor.

Özbekistan’da tandırlarda pişen ekmekler farklı desenleriyle ayırt edilebiliyor.

Bu ekmeklerin desenleri için farklı kalıplar kullanılıyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu