Yaşam

Lübnan mutfağının vazgeçilmezi: Humus

Beyrut‘un arka sokaklarından birinde, kendisi küçük şöhreti büyük bir humus lokantası var. Lokantayı işleten Raji Usta’nın şöhreti de tüm Beyrut’a yayılmış durumda. Hatta yurt dışından bile misafirleri geliyor.

Humus ustası Raji Kebbi, ülkesinin geleneksel lezzeti ile ilgili şu şekilde konuştu: “Humus bizim için yeni değil, yüzyıllar önce yaşayan atalarımızdan beri var. Humus gibi diğer yemekleri de aslına uygun olarak yapıyoruz. Limon dışında herhangi bir malzeme de katılmıyor. Kullandığımız etler taze, nohutu da kendi özel tarifimize göre kaynatıyoruz. Lübnan’da en lezzetli nohutları bulabilirsiniz. Arazinin verimli olması ve nohutun doğru şekilde yetiştirilmesi ayrı bir lezzet sağlıyor.”

Humus, Mezopotamya’da yaşayan halkların önemli tatlarından biri olarak günümüz bölge devletlerinde varlığını sürdürüyor. Bu yemeği ilk kimin yaptığına dair de bölge halkları arasında tatlı bir rekabet var. Öyle ki Lübnan’da Uluslararası Humus Günü adıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Lübnanlılar’ın sofralarından eksik olmayan humus, dünyaya da böylece tanıtılıyor.

Lokantanın şefi Ahmed Orman, nohut ve humusun tarihi ile alakalı şu sözleri sarfetti: “Nohut ilk olarak Filistin, Suriye ve Türkiye topraklarında yetiştirildi. Osmanlı hâkimiyeti tüm bölgeyi sarınca da aynı topraklar üzerinde yaygınlaştı. Dünyada yaygın hale gelmesiyse Lübnan’dan dışarıya göç edenler vesilesiyle gerçekleşti. Yurt dışına giden Lübnanlılar bir restoran işletmeye başladıklarında menülerine ekledikleri ilk yemek her zaman humus oldu.”

Humus’un en temel malzemesi nohut, Lübnan’ın zengin zeytinyağı kültürü ile de tatlandırılıyor. Etli humustan yumurtalısına kadar bu meşhur yemeğin birçok çeşidi bulunuyor. Raji Usta ve diğer humus ustaları arasındaki rekabet en çok bu lezzetten vazgeçemeyenleri memnun ediyor.

Musab Eryiğit

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu