GüncelPolitika

El-Erian: Fed politika hatası yapmak üzere olabilir

Üst düzey ekonomist, Financial Times’ın Pazartesi günü yayınlanan bir yazısında, bir faiz artırımını “atlamanın” merkez bankasının önündeki üç seçenekten “potansiyel olarak en az istenen” olabileceği konusunda uyardı.

Yatırımcılar, Fed’in borçlanma oranlarını Çarşamba günü sabit tutmasını ve ardından Temmuz ayında sıkılaştırmasını bekliyor. Mohamed El-Erian’a göre yatırımcılar, Fed’in Haziran ayı toplantısı Çarşamba günü sona erdiğinde potansiyel olarak bir hata yapmasına hazırlanmalı.

Yönetim kurulu üyesi Christopher Waller de dahil olmak üzere üst düzey politika yapıcılar tarafından desteklenen bu yaklaşım, merkez bankasının enflasyona karşı savaşını durdurmaya veya durdurmaya karar vermeden önce altı haftalık bir ekonomik verileri daha gözlemlemesine izin verecektir.

Ancak eski PIMCO eş-CIO’su El-Erian, Fed’in yükselen fiyatları dizginleme çabalarının bugün ile 25 Temmuz’da başlaması planlanan bir sonraki toplantısı arasında nasıl ilerlediği hakkında muhtemelen çok az şey öğreneceği konusunda uyarıda bulunarak atlama fikrini eleştirdi.

El-Erian “Ek bir aylık verinin, Fed’in değişken gecikmelerle hareket eden bir politika aracının etkilerine ilişkin anlayışını önemli ölçüde artırması pek olası değil. Son veriler, sürekli olarak ‘verilere bağlı’ olduğu konusunda ısrar eden bir merkez bankası için artış yapmasını destekliyor” dedi ve muhtemelen ABD işgücü piyasasının buna rağmen sıcak olmaya devam ettiğine işaret eden May’in istihdam raporu da dahil olmak üzere ekonomik yayınlara atıfta bulundu.

El-Erian, faiz artırımını atlamak yerine, Fed’in ya borçlanma maliyetlerini yeniden artırması ya da yüzde 3 ile yüzde 4 arasında yeni bir enflasyon hedefi benimserken sıkılaştırma kampanyasına ara verdiğinin sinyalini vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu