Kültür Sanat

Diyanet 2023 Hollanda ve Avrupa fitre bedelini açıkladı

Reklam

2022 Diyanet fitre miktarı: Bu yıl ne kadar fitre verilecek? Ramazan ayına kısa bir süre kala “2022 yılında fitre miktarı açıklandı. Fitre ve fidye miktarı Avrupa ülkeleri için: € 10,- Avro Türkiye için ise 40 TL olarak belirlendi.

Fitre miktarları her yıl Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenir. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınır. Din İşleri Yüksek Kurulu, 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2024 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 70 TL olarak belirledi.

2023 YILI FİTRE MİKTARI
Kurul Karar Tarih ve Sayısı: 25.01.2023/09
Din İşleri Yüksek Kurulu, 25.01.2023 tarihinde toplanarak 2023 yılı fitre miktarını görüştü.
Fitre (sadaka-i fıtr), Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisab miktarı mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları mâli bir ibadettir.
Fitre ibadeti, darda olanların ihtiyaçlarının karşılanmasına vesile olmakta; sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesini sağlamasının yanında toplumsal dayanışmayı da içerisinde barındırmaktadır. Bundan dolayıdır ki fitre, geniş bir mükellef kitlesi, tarafından yerine getirilmektedir.

Hadislerde fitre miktarı, buğday, arpa, hurma veya üzümden Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde kullanılan ölçü birimi esas alınarak belirlenmiştir. Fitrenin bu sayılan ürünlerden belirlenmesinde, o günkü toplumun ekonomik şartları ve temel gıda maddelerinden hareketle kişinin günlük gıda ihtiyacının dikkate alındığı anlaşılmaktadır.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde;
Konu ile ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde 2023 yılı fitre miktarının 70 TL olarak belirlenmesine,
Bu meblağın nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebileceğine,
Belirlenen bu meblağın, aynı zamanda günlük oruç fidyesi bedeli olduğuna,
Bunun yanında her bir mükellefin, kendi ekonomik durumunu ve günlük gıda harcamalarını göz önünde bulundurarak belirleyeceği bir meblağı fitre olarak verebileceğine,
Oy birliği ile karar verildi.

***
Ayrıca Kurul, içerisinden geçmekte olduğumuz olağanüstü şartlar nedeniyle, vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde yöneltilen “Fıtır sadakasının Ramazan ayından önce verilmesi caiz midir?” sorusunu aşağıdaki şekilde cevaplamıştır.
“Fıtır sadakasının Ramazan ayı içerisinde verilmesi müstehap olmakla birlikte Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce verilmesi de caizdir. (Molla Hüsrev, Düreru’l-Hükkâm, 1/195; İbn Abidin Reddü’l-Muhtar, 2/367).  Dolayısıyla fitre verecek olanlar, doğal afet gibi hallerde fitrelerini Ramazan ayından önce de verebilirler.

Almanya’da fitre 2023 kaç euro? ne kadar? Avrupa fitre miktarı
Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya ve Almanya Fitre miktarı 2023 yılı için Diyanet tarafından belirlendi. Peki Almanya’da Fitre kaç Euro? 2023 fitre bedeli ne kadar?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2023 yılı fitre miktarı açıklandı. Bu açıklamaya göre Almanya 2023 yılı fitre miktarı 10 Euro olarak belirlendi. Din İşleri Yüksek Kurulu, yaşamış olduğumuz deprem felaketi sonrası yaşanan  olağanüstü şartlar sebebiyle vatandaşlar tarafından fitrenin Ramazan ayından önce verilmesinin caiz olup olmadığı sorusuna “Fıtır sadakasının Ramazan ayı içerisinde verilmesi müstehap olmakla birlikte Hanefi mezhebine göre Ramazan ayından önce verilmesi de caizdir. Dolayısıyla fitre vermesi gereken kimseler, doğal afet gibi hallerde fitrelerini Ramazan ayından önce de verebilirler” cevabını verdi.

©TURKİNFO.NL


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu