Güncel

Türkiye’de muhalefet “değişim” sancısı mı yaşıyor?

ANKARA – Türkiye’de 14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta iktidardaki Cumhur İttifakı karşısında seçim yenilgisi yaşayan muhalefet partilerinde “değişim” talebiyle parti içi tartışmalar büyüyor.

Ana muhalefet partisinde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı devretme veya partide değişimin hayata geçirilmesi için herhangi bir geçiş süreci işareti vermemesi nedeniyle, “geçen hafta başında Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) dört üyesi haricinde değişiklik yapılması yeterli mi?” ve “CHP liderliği ne zaman, nasıl değişecek?” soruları gündemdeki yerini koruyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sözcü TV’deki programda, “Sizden sonra gelecek kişiye el vermeniz sizin açınızdan daha erdemli bir davranış olmaz mı?” sorusuna, “Ben el veririm. Neden vermeyeyim? İlla ben aday olacağım, diğerlerini reddedeceğim diye bir durum yok, bu benim geleneğimde yok. Kişiye endeksli siyaset CHP’nin geleneğinde yok” yanıtını verdi.

Bununla birlikte, CHP 38. Olağan Kurultayı’nın yerel seçimler öncesinde yapılıp yapılmayacağıyla ilgili “zamanlama” meselesine açıklık getirmediği gözlemlenen Kılıçdaroğlu, kurultayda yeniden genel başkanlık adaylığı için kapıyı açık bırakarak, parti teşkilatınca aday gösterilme ihtimalini adres gösterdi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun olası genel başkanlık adaylığıyla ilgili ise “Ben akılcı düşünüyorum. Yerel seçimden önce İBB terk edilmemeli. İstanbul gibi bir kenti CHP kaybetmemeli. Arkadaşlarımız genel başkanlığa aday olabilir, niye adaysınız demem” diye konuştu.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel ise, en geç Ekim ayında kurultayın yapılması gerektiği mesajını vererek, genel başkan adayı olabileceğini açıkladı.

Özel, Halk TV’ye açıklamasında, “Sosyal demokrat partinin tüm kademelerde özeleştiri yapması ve yenilenmesi gerekiyor. Üye ve delegenizin önüne sandık koyup hesaplaşmazsanız, o ilk bulduğu sandıkta sizinle hesaplaşır. Sorumluluk almaktan kaçmayacağım ama fedakarlıktan da geri durmayacağım. Konuşmam ve dinlemem gereken herkesle temas edeceğim. Parti kimsenin önünü kapatmamalı” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır da, “Partimizin grup başkanı, uzun yıllar vekillik yapmış birinin sorumluluk alması da gayet normal. Bunu garipsemememiz gerekiyor. Birçok kişinin sorumluluk alması gerekiyor. Biz evet yüzde 48 aldık, iyi bir sonuç diyemeyiz. Bizlerin oturup şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım” sözleriyle Özel’e destek verdi.

CHP MYK’sında “adaylık” gündemi yok mu sayıldı?

CHP’de bugün Özgür Özel’in katıldığı MYK toplantısı vardı ancak Kılıçdaroğlu başkanlığında parti üst yönetimince Mart 2024’teki yerel seçimler öncesinde değişim talebi ise gündeme alınmadı.

VOA Türkçe’nin edindiği bilgiye göre; Özel’in TBMM gündemine ilişkin konuşma yapmasına rağmen ne Kılıçdaroğlu ne de diğer parti yöneticilerince kurultay süreci ve değişim talebi masaya getirildi. Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs ve 28 Mayıs süreçlerinde parti içinde ve ülke genelinde teşkilatlarda yeterince koordineli çalışılamadığı eleştirisinde bulunarak, yeni MYK üyelerinden sorumluluk alanlarında hakimiyet talep etti. Ancak Kılıçdaroğlu, kendi genel başkanlık adaylığı ve olası adaylar ortaya çıktığında liderliği devretme gibi konuları hiç açmadı.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Özgür Özel’in çıkışıyla ilgili, “CHP’de değişimin nasıl gerçekleştirileceği bellidir. Genel başkanımız kendi iradesi dahilinde gerçekleştireceği değişimi yapmış, MYK’sını değiştirmiştir. Yeni MYK da ilk toplantısında kongre takvimini başlatarak örgütlerde değişimin önünü açmıştır. Bundan sonraki süreci üyeler, ilçe, il ve kurultay delegeleri belirleyecektir. Sağlıklı kurultay iradesi olması için de herkes elinden geleni yapacaktır” açıklamasıyla yetindi.

Öztrak, “Kurultay yerel seçimler öncesinde olacak mı?” sorusunu yanıtsız bırakarak, değişim konusunda ısrarla kurultay sürecini işaret etti.

MYK üyelerince bugün parti yönetimindeki değişim talebi üzerine konuşulmaması, Türkiye’de “Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” sorusu gündemdeyken Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 27 Şubat’ta ikili görüşmede adaylık meselesini konuşmamış olmalarını anımsattı. Bu durum Millet İttifakı’nda aday krizine ve Akşener’in kendisine dayatma yapıldığı açıklamasına yol açmıştı.

İYİ Parti’de de kurultay mesajı verildi

Bu arada İYİ Parti kurucusu ve 27. Dönem İstanbul Milletvekili Ahat Andican, “Ne yazık ki bugün geldiğimiz noktada İYİ Parti Yönetimi ile siyasal ve yapısal açıdan uyumlu bir çalışma yürütme imkanı kalmamış durumdadır” ifadesiyle partisinden istifasını açıkladı.

Bugün artık “partisiz muhalefet” saflarında olacağını kaydeden Andican, “Oy için devletin tüm kurum ve kaynaklarını insafsızca kullanmaktan, din suistimali yapmaktan, vatandaşlık satmaktan, cumhuriyet düşmanlarını meclise taşımaktan, yalan sloganlar ve montaj videolarla halkı aldatmaktan çekinmeyen bu zihniyet küçük bir farkla da olsa seçimleri kazanmıştır ve iktidarını sürdürmektedir. Dolayısıyla mücadele devam etmelidir” ifadelerini kullandı.

Milletvekili adaylığı listesinde anlaşmazlık yaşaması nedeniyle 14 Mayıs sürecinde Akşener ile ayrı düşen 27. Dönem İzmir Milletvekili Aytun Çıray da İYİ Parti’den geçtiğimiz hafta istifa etmişti.

Andican’ın istifası üzerine İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise, bugün özetle, “Partimiz 24 Haziran 2023 Cumartesi günü Ankara ATO Congresium’da 3.Olağan Büyük Kurultayını gerçekleştirecektir. İYİ Parti ailesi bu büyük buluşmada liderimiz Sayın Meral Akşener’in etrafında kenetlenerek ülkemizin içine sokulduğu çıkmazdan kurtuluşu ve yeni yol haritasını müjdeleyecektir. Bu süreçte bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara, yolumuza tuzak kuranlara ve şahsi çıkarlarını gözetenlere karşı tüm teşkilatlarımızla birlikte ve dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki, nice engellere, elektriği kesilen salonlara, hakaret ve tehditlere karşı durarak bugünlere ulaşan cesurlar hareketi ‘Ben’ değil ‘Biz’ olabilmenin adresidir” açıklaması yaptı.

Zorlu, “İYİ Parti tüm mensuplarıyla, Türkiye’nin umudu ve milletinin sesi olan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener önderliğinde iktidar hedefine çok daha güçlü adımlarla ilerleyecektir” sözüyle de kamuoyu gündemindeki kurultayda Akşener’in liderliğine güven tazeleyeceği görüşünü yineledi.

Kılıçdaroğlu TBMM’de kürsüye çıkacak Akşener parti içinde çalışacak

Kılıçdaroğlu, yarın TBMM CHP Grubu’yla önce basına kapalı toplantıda buluşacak ve burada vekillere yeni yasama dönemine ilişkin mesajlar verecek. Sonrasında Kılıçdaroğlu, basına açık konuşmasıyla kürsüde kamuoyuna seslenecek.

Akşener ise, il başkanları ve belediye başkanları toplantılarıyla seçim süreçleriyle ilgili değerlendirme toplantıları gerçekleştirdi. Bugün İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısıyla parti içi değerlendirmelerini paylaşan Akşener, İYİ Parti’nin yerel seçimler sürecine de güçlü hazırlanması gerektiği görüşünü aktardı.

Meral Akşener, bu hafta TBMM Grubu toplantısı ise düzenlemeyecek ve parti içi çalışmalarına devam edecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu