Yaşam

Hollanda’da Zenginleşme Artarken Hırsızlık Sayısı Rekor Seviyede

Reklam

Zenginleşen Hollanda’da hırsızlık sayısında rekor artış
Polis verilerine dayanarak yapılan analizlere göre, bu yılın ilk çeyreğinde polis, rekor sayıda mağaza hırsızlığı kaydetti. Yaklaşık 12,600 ihbar yapıldı, bu son on bir yılın en yüksek sayısı. Polis, son aylarda mağaza hırsızlıklarının önemli ölçüde arttığını doğruladı ve artışın nedenini belirlemek için “daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu” bildirdi.

2012’den bu yana polis, mağaza hırsızlığı dahil olmak üzere dijital kamu suç istatistiklerini tutuyor. Bu istatistiklere göre, son yıllarda mağaza hırsızlığı sayısında düşüş trendi görülüyordu ve ilk korona yılında özellikle düşük hırsızlık sayıları kaydedildi. Mağazaların kapanması veya daha kısa süre açık kalması nedeniyle uzun süreli önlemler uygulandı.
Ancak özellikle son aylarda hırsızlık ihbarları rekor hızda arttı. 2022’nin ilk çeyreğinde polis, yaklaşık 9,300 mağaza hırsızlığı kaydetti. Bu yılın aynı döneminde ise hırsızlık oranı yüzde 36 arttı. Tüm illerde bir artış yaşandı: özellikle Groningen (%69) ve Kuzey Hollanda (%60) daha fazla mağaza hırsızlığı kaydetti.

Polis verilerine göre, mağaza hırsızlığı ihbarlarının en fazla olduğu yerler arasında Groningen’in Westerwolde belediyesi (özellikle Ter Apel’den) bulunuyor. Son on iki ayda, Westerwolde’da 10,000 kişi başına yaklaşık 100 hırsızlık yaşandı. Ayrıca, Arnhem, Zutphen, Leeuwarden, Tiel, Roermond ve Groningen belediyelerinde 10,000 kişi başına 50’den fazla hırsızlık kaydedildi.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu