Yaşam

Hollanda’da satılan balın neredeyse yarısı sahte, Çoğu sahte bal Çin, İngiltere ve Türkiye’den geliyor!

Reklam

Bal tüketiciler tarafından sağlıklı bir besin olarak kabul ediliyor ancak Avrupa kıtasında üretilen ballar tüketici ihtiyacını karşılamadığından yılda yaklaşık 175.000 ton bal ithal edilmektedir. 

Ancak Avrupa’da satılan birçok bal kavanozunda gerçek bal yerine pirinç, buğday veya şeker pancarından yapılan şurup bulunuyor. Sahte bal satmak, yani yukarıda bahsettiğimiz bal gibi satılan şeker şurubu satmak yasaktır. Ancak, AB dışından ithal edilen ballarda bu büyük ölçüde yapılmaktadır.

Sahte balların yeni tespit yöntemi Avrupa’da yeterince bal üretilmediğinden, yılda yaklaşık 175.000 ton bal ithal edilmektedir. Bu, Avrupa tüketiminin %40’ını oluşturuyor. AB dışından gelen balların sorunu, onlarla çok fazla dolandırıcılık yapılmasıdır. Avrupa’ya ithal edilen balların kilogramı başına ortalama 2,17 avro ödenirken, örneğin pirinç bazlı şeker şurubu yalnızca 0,40 ile 0,60 cent arasında bir fiyata mal oluyor. Dolayısıyla, çok para kazandırıyor ve keşfedilme riski düşük

Çoğu sahte bal Çin, İngiltere ve Türkiye’den geliyor Çin’den ithal edilen balın üçte ikisi güvenilir bulunmamıştır. Çin en büyük bal ithalatçıcı olduğu için bu etki büyüktür. Türkiye’den gelen balların neredeyse %94’ünde şüpheli bir şey bulunmuştur. Ancak, az ithal edildiğinden etkisi daha azdır denildi.  Ayrıca, İngiltere’den ithal edilen balların hiçbir zaman saf olmadığı ortaya çıkmıştır. Muhtemelen İngiltere’den gelen balların büyük bir kısmı yabancı başka balarl ile karıştırıldığından kaynaklanmaktadır. 
Sahte bal tüketmek sağlık açısından bir tehlike oluşturmaz, sadece gerçek değerinden çok ödersiniz ve çok tüketilmesi durumunda çok şeker veya sağlıksız şeker tüketmiş olursunuz denildi.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu