Güncel

Hollanda Kraliyet Jandarması, dış görünüşe dayalı kontrol yetkisini kaybetti

Reklam

Şubat ayında Lahey İstinaf Mahkemesi, jandarmanın insanları dış görünüşleri, örneğin ten renkleri gibi özelliklerine dayanarak kontrol etmesinin ayrımcılık olduğuna hükmetti. Jandarma, bu şekilde ırka dayalı ayrımcılık yapıyordu. Hükümetin, kararı temyiz etmesi ve yüksek mahkemeye gitmesi bekleniyordu, ancak geri adım attı ve önceki kararı kabul etti.
Yüksek Mahkeme sözcüsü, bugün yaptığı açıklamada, jandarma kontrolleri konusunda temyiz başvurusu yapılmadığını belirtti. Bu da hükümetin artık konuyu yüksek mahkemeye taşıyamayacağı ve önceki kararı kabul ettiği anlamına geliyor.

Devlet ve idare hukuku profesörü Wim Voermans, bu durumda hükümetin Yüksek Mahkeme’ye başvurmanın faydalı olup olmayacağını bilemediğini söylüyor. “Lahey İstinaf Mahkemesi’nin önceki kararı çok açık ve ayrıntılı bir şekilde gerekçelendirildi,” diyor. Voermans’a göre, devlet her zaman en yüksek mahkemeye başvurmaz. Hükümet her durumu dikkatlice değerlendirir ve mantıklı olup olmadığına karar verir. “Sürekli olarak umutsuz temyizlerde bulunmak sadece sinirlendirir.”

Sonuç olarak, hükümet, Jandarma’nın etnik kökene dayalı ayrımcılık yaptığını kabul etti ve mahkeme kararıyla bu yetkinin elinden alındı.

©TURKİNFO.NL
 


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu