Yaşam

Geleneğin izinde bir mimar ve Sami Efendi’nin damadı: Ömer Kirazlı

Kadim geleneğimize ait ve fakat bugün nerdeyse kaybolan bir usuldür kitaplara “takdim” ve “takriz” yazmak. Bu inceliğe günümüzde öncelikle yazar dikkat etmiyor; saniyen, bir esere takdim ve takriz yazacak isimler azaldı. Yetmişli yıllarda basılan hemen bütün ilmî eserlerde vardır takdim ve takriz. Müellif, kitabını baskıya vermeden önce ilmine, vukufiyetine, ahlakına, tenkitlerine değer verdiği birkaç kişiye okutur; varsa tavsiyelerini alır; sonra da eser hakkında fikirlerini içeren bir metin rica ederdi. Bu takdim ve takriz yazarın mukaddimesinden önce yer alır kitapta.

Bendeniz birçok kitabı bu takdim ve takrize göre aldım veya almadım. Eğer takdim veya takrizi yazan imzayı tanıyorsam sırf ona itimat ettiğim için, yazarını tanımasam da kitabı alıp okumuşumdur. Benim için –belki de başkaları için de öyledir- ehil bir kişinin tavsiyesi niteliğini aşardı takdim ve takriz yazıları.Sami Efendi hazretleri

Eserleri arasında hangi camiler var?

Kütüphaneme baktım, takdim ve takrizlerinde Ömer Kirazlı imzası olan kitaplar kayda değer sayıda. Ömer Kirazlı’yı nerden biliyordum ki takrizlerine güveniyordum. Dünya gözüyle görmüş değilim Ömer Kirazlı’yı. Hatta fotoğrafını bile görmedim bugüne kadar. Onu, Sami Efendi’nin (r.a) yakınında bulunan biri olarak biliyorum, o kadar. Bu yakınlığın daha sonra nesep bağına kadar yaklaştığını, çünkü Ömer Kirazlı’nın, Sami Efendi’nin damadı olduğunu öğrendim ve bu daha çok memnun etti.

Ömer Kirazlı’yı cirmi küçük, muhtevası gayetle geniş, heyecanlı, sanatlı, samimi eseriyle tanıdım: Birinci İstişare. Üzerinde ve arka kapak sayfasında kûfi bir yazı var. Okuyacağım diye ne kadar uğraştım bu yazıyı. Mimarî bir üslupla yazılmış bu yazılar, sonradan öğrendim ki sadece anlam olarak değil, estetik ve ilgi alanı olarak da seçilmişti. Çünkü Ömer Kirazlı, geleneksel mimarînin en son temsilcilerinden bir mimar-mühendis idi.

Marmara İlahiyat FakülMarmara İlahiyat Fakültesi Camiitesi Camii, Rize Sahil Camii, Erzurum Üniversite Camii, Bursa İmam Hatip Lisesi Camii hep onun eserleri idi. Benim bildiğim Auburn Gelibolu Camii, Ömer Kirazoğlu tarafından klasik Osmanlı camii modeli inşâ edilmiş; Kuba Mescidi’nin restorasyonunu da yine o yapmıştı.

Mehmet Âkif geleneği ile Yûnus Emre aşkının meczedilmiş hali

Birinci İstişare adlı kitapçık bizim elimize ulaştığında, biz hicri 1400’e hazırlanıyor ve büyük bir heyecan yaşıyorduk. “Allah her yüz yılda bir müceddid gönderir” hadisine uygun olarak bir beklenti içinde idi ümmet. Özelikle Türkiye müslümanları.

Bugün anlıyorum ki beni Birinci İstişare ve ardından İkinci İstişare’ye çeken cazibe arasında edebî olması ve şiiriyet var. Klasik anlamda bir şiir kitabı değil Birinci İstişare. Mehmet Âkif geleneği ile Yûnus Emre aşkının meczedilmiş hali desek yeridir. Birçok sohbette kaynak metin olarak okundu o zaman. Metinden hareketle yorum yapılıyordu ve manzume böylece daha bir derinlik kazanıyor ve genişliyordu. Hatırımda birkaç parçası kalmış. Sık sık tekrar ettiğim bölümlerini sizler için tadımlık olarak zikredeyim:

Ömer Kirazlı, Birinci İstişare
Ömer Kirazlı, İkinci İstişare
(+)

NOKTA

Mânâ, fikir tamam mı

Orda artık durulur

Biter o bahsin fasılı

Ve bir nokta vurulur.

*

İki nokta yan yana

Geldi mi anla demek

İki nokta üst üste

Kondu mu dinle demek

Üç beş nokta yan yana

İzahtır anlayana

MESCİD

Cennete giden yollar

Mescidlerden geçiyor

Mevlâ hep kullarını

Secdelerde seçiyor

KALEM ve KILINÇ

Hak fikrini her kalem

Yaymak için savaşır

Haksız silahlanınca

Kalem de kılınçlaşır.

*

Hakk’ı ilan etmeden

Hak dini öğretmeden

Kınına girer mi hiç?

Küfre sıyrılmış kılınç?

Ve en çok okuduğum şiir:

Bizim zaferimizden

Kimseler gocunmasın

Biz rahmet unsuruyuz

İhyalara memuruz

Yıkmaya değil Billah

Yapmaya geliyoruz

En kötüye en fazla

Faydamız dokunacak

Düştüğü bataklıktan

Onu kurtaracağız

Hakk’ı, hayatı, ilmi

Ahlakla mezcederek

İnsanlığa bakâdan

Düzen getiriyoruz

Ver elini birader

Kalk da Allah’a dayan

Uyan derin uykudan

Derin uykudan uyan

Derin uykudan uyan

Muhterem Ömer Kirazoğlu, 19 Haziran 1989 günü Medine-i Münevvere’de Hakk’ın rahmetine kavuştu. Cennetü’l-Bakî’ye defnedildi. Ne denmişti hadis-i şerifte? “Kişi sevdiği ile beraberdir.” O da Hz. Peygamber, ashab-ı kiram, kayınpederi Sami Efendi ve sevdikleriyle beraber. Güzel yaşadılar, güzel göçtüler. Aradan geçen 21 yıldan sonra onu gene Fatiha ile analım.

Kâmil Yeşil hatırlattı

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu