GüncelPolitika

Beatles’ın yapay zekayla yeni sarkısı çıkıyor

HANDE BERKTAN

Plaklardan kasetlere, kasetlerden CD’lere ve MP3’lere uzanan süreçte artık dijital bir müzik dünyası yapay zeka ile yeni bir sürece girdi.

Efsanevi İngiliz müzik grubu The Beatles’ın gitaristi ve söz yazarı Sir James Paul McCartney yapay zeka kullanarak yeni bir Beatles şarkısı yaptığını ve parçayı yılın son aylarında piyasaya süreceğini açıkladı.

Şarkı, eski bir demo kaydından alınan John Lennon vokallerini içeriyor ve muhtemelen John Lennon’ın NYC’deki oturma odasından kasede kaydedilen 1978 tarihli bir Lennon şarkısı olan “Now and Then” olduğu iddia ediliyor.

McCartney, şarkının ilham kaynağının Peter Jackson’ın Beatles belgeseli “Get Back” den geldiğini, çünkü bu süreçte çeşitli Beatles üyelerinin vokallerini arka plan gürültüsünden ayırmak için özel bir yapay zeka sisteminin kullanıldığını ve yapay zekanın yüksek kaliteli reprodüksiyonu mümkün kıldığını söyledi.

McCartney, yapay zekanın müzik endüstrisindeki gelişimine dair “Bu biraz korkutucu ama heyecan verici. Bunun nereye varacağını görmemiz gerekecek,” dedi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu