GüncelPolitika

Nasdaq, fintech şirketi Adenza’yı 10,5 milyar dolara satın aldı

HANDE BERKTAN

Nasdaq bugün, finansal hizmetler piyasası için risk yönetimi ve ilgili düzenleyici yazılımlar geliştiren fintech şirketi Adenza’yı satın almak için 10,5 milyar dolar ödediğini açıkladı. Thoma Bravo’nun sahibi olduğu fintech girişimi Adenza’nın Londra ve New York’ta iki genel merkezi mevcut.

Adenza, bankalara, sigorta şirketlerine, aracı kurumlara ve benzeri finansal hizmet şirketlerine veri yönetiminden raporlamaya kadar her şeyi kapsayan uçtan uca bir platformla hizmet veriyor. ABD’de üç ve Avrupa’da yedi Borsa işleten Nasdaq, kanatları altındaki Adenza ile düzenleyici teknoloji, uyumluluk ve risk yönetimi genelinde “finansal kurumlara kapsamlı destek” sağlamak için daha iyi konumlanacağını açıkladı.

Nasdaq Başkanı ve CEO’su Adena Friedman yaptığı açıklamada, “Bu, Nasdaq’ın küresel finansal sistemin kalbindeki konumunu güçlendiren lider bir yazılım şirketini satın almak için olağanüstü bir fırsat. Adenza’nın satın alınması, finans kurumlarının tarihin en karmaşık piyasa dinamiklerinden bazılarında gezindiği bir dönemde, piyasa altyapısı, düzenleme ve risk yönetimi uzmanlığına sahip iki birinci sınıf franchise’ı bir araya getiriyor. Hızla gelişen küresel düzenlemelerden altyapıyı modernize etmeye yönelik hızla artan baskılara kadar, müşterilerimiz bu zorlu ortamda kendilerini destekleyecek donanıma sahip olacak” dedi.

Nasdaq tarafından, anlaşmanın önümüzdeki dokuz ay içinde tamamlanmasının beklendiği açıklandı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu