Yaşam

Hollanda’lı Siyasetcileri yasa boğan dondurması Musa Pekdemir

06 Haziran 2023 – 19:59 – Güncelleme: 06 Haziran 2023 – 20:00

Reklam

67 yaşında vefat eden Musa Pekdemir, Hollanda’nın en ünlü dondurmacılarından biri olarak biliniyordu. Lahey’deki Binnenhof’da seyyar aracıyla dondurma satan Pekdemir, siyasetin içinde yer alan birçok kişinin müşterisi olmuştu. Yıllar boyunca yüzlerce bakan, müsteşar, milletvekili, başbakanlar ve Hollanda Kraliçesi, “Dondurmacı Moes” olarak da bilinen Pekdemir’in dondurmalarını tatmışlardı.

Başbakan Mark Rutte, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Üzücü bir haber. Binnenhof’un sürekli dondurmacısı Moes vefat etti. Lahey’deki arkadaşımız, yıllardır politikacıların, gazetecilerin ve ziyaretçilerin yüzünü güldürdü. Lahey onu özleyecek. Yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ölüm haberi, göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders’i de üzdü. Wilders, “Ne korkunç bir haber” diyerek duygularını paylaştı ve “Sayısız dondurma yediğim Hollanda’nın en tatlı dondurmacısıydı. Huzur içinde yat Moes” mesajını paylaştı.

Pekdemir’in ölümü, Lahey Belediye Meclisi üyesi Sebastian Kruis ve köşe yazarı Sjaak Bral gibi diğer kişiler tarafından da üzüntüyle karşılandı. Kruis, Pekdemir’i “Lahey’den çok özlenecek bir ikon” olarak tanımlarken, Bral ise Pekdemir’in Lahey’deki politikacıların soğukkanlılığını korumasına ve demokrasiye olan etkisine vurgu yaptı.

Musa Pekdemir’in ölümü, Hollanda siyasetinde derin bir üzüntü yarattı ve birçok kişi tarafından sevgiyle anıldı.
Foto: Familie pakdemir
©TURKİNFO.NL


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu