Yaşam

Hollanda’dan sonra Kayseri’de savunma sistemi olmayan çocuklara gen tedavisi yapılacak

Reklam

Kayseri’de savunma sistemi olmayan çocuklara gen tedavisi yapılacak haberini okudum. Bu tedavi, KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi’nde gerçekleştirilecek ve Türkiye’nin yürüyen tek gen tedavi projesi olacak. Hollanda’dan sonra Kayseri, savunma sistemi olmayan çocuklara gen tedavisi yapacak ikinci ülke olacak. Bu tedavi, Kansere Karşı Birlikte Derneği’nin öncülüğünde hayırseverler tarafından desteklenen KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi’nde gerçekleştirilecek.

Hastane, Erciyes Üniversitesi’ne bağışlanmış ve Kayseri’de bir ilke imza atmış durumda. Merkez, Türkiye’nin tek yurtdışından akrediteli kemik iliği nakli merkezi olarak kabul edilmektedir. Yani burada gerçekleştirilen nakiller Amerika, Almanya ve İtalya’da yapılan nakillerle aynı değerlendirilmektedir.

Hastane yetkilileri, bundan sonraki hedeflerinin savunma sisteminin genetik olarak değiştirilerek daha etkin çalışmasını sağlayacak tedaviler ve gen tedavileri olduğunu belirtmişlerdir. Bu alanda çalışmalar devam etmektedir. Hollanda’da başlayan ve savunma sistemi olmayan çocuklara gen tedavisi yapılan projeye ortak olan Kayseri’deki KANKA Hastanesi, Türkiye’nin yürüyen tek gen tedavi projesine ev sahipliği yapmaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın onayları alınmış ve gerekli işlemler tamamlanmış durumdadır. Hollanda Sağlık Bakanlığı’nın son onayı da alındıktan sonra hasta kabulüne başlanacak. Bu tedavi yöntemiyle dünyada 2 çocuğa gen tedavisi uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. KANKA Hastanesi, bu tür hastaların gen tedavilerini gerçekleştirme konusunda planlar yapmaktadır.

Kayseri’deki KANKA Çocuk Hematoloji Onkoloji Hastanesi, savunma sistemi olmayan çocuklara gen tedavisi yapma konusunda önemli bir adım atmış ve Türkiye’deki gen tedavi projelerine öncülük etmektedir. Bu tedavilerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi, savunma sistemi olmayan çocukların yaşam kalitesini artıracak ve umut verici sonuçlar doğuracaktır.
©TURKİNFO.NL


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu