Güncel

Hollanda Rotterdam’da Polisin şok tabancasıyla gözaltına aldığı şüpheli öldü

Reklam

Hollanda Savcılığı, Rotterdam kentinde polisin elektroşok tabancasıyla gözaltına aldığı 32 yaşındaki bir şüphelinin kısa süre sonra ölmesi üzerine inceleme başlattı. Şüphelinin ölüm sebebi Ulusal Kriminal Soruşturma Bürosu tarafından incelenecek. Hollanda polisinin 2022 Polis Yıllık Raporu’na göre, geçen yıl olay sayısı ve polisin müdahalesi arttı.Hollanda Savcılığı (OM), Rotterdam kentinde bir şüphelinin, polisin elektroşok tabancasıyla gözaltına almasından kısa süre sonra ölmesi üzerine inceleme başlatıldığını açıkladı.Savcılıktan yapılan açıklamada, 32 yaşındaki şüphelinin dün gece gözaltına alındıktan kısa süre sonra ölmesiyle ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, ihbar üzerine takip edildikten sonra şüphelinin elektroşok tabancası kullanılarak gözaltına alındığı kaydedildi.Gözaltına alındıktan kısa süre sonra durumu kötüleşen şüphelinin kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı aktarılan açıklamada, şüphelinin ölüm sebebinin ne olduğuna ilişkin Ulusal Kriminal Soruşturma Bürosunca inceleme başlatıldığı ifade edildi.2022’de olay sayısı ve polisin müdahalesi arttıHollanda polisinin Mayıs 2023’te yayımladığı 2022 Polis Yıllık Raporu’ndaki verilere göre, geçen yıl 20 bin 667 olayda polisin 33 bin 584 kez kuvvet kullanarak müdahale ettiği ve bunlardan 1112’sinde elektroşok tabancası kullanıldığı belirtildi.Raporda, geçen yıl yaşanan olay sayısı 2021’e göre yüzde 1

32 yaşındaki bir adam, dün gece polis tarafından gözaltına alındıktan kısa bir süre sonra Rotterdam’da hayatını kaybetti. Adamın gözaltına alınırken polis tarafından bir taser kullanıldı. Devlet soruşturması, taserın kullanımının adamın ölümüne neden olup olmadığını araştırıyor.

Saat 23.15 civarında, polis, Rotterdam’ın Kralingen semtindeki ‘s-Gravenweg’de bir araca binen bir kişinin kafa karışıklığı içinde olduğuna dair bir ihbar aldı. Tanıklar, adamın öncesinde bisikletiyle karşı yönden gelen bir arabaya çarptığını söylüyor.
Polis, bir kovalamacanın ardından adamı bir taser ile “kontrol altına aldığını” belirtiyor. Kısa bir süre sonra gözaltına alınan adam fenalaştı. Polis memurları ve çağrılan acil yardım ekipleri tarafından tekrar canlandırılmaya çalışılsa da, adam gece hastanede hayatını kaybetti.


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu