Güncel

Ankara’daki roket fabrikasında yaşanan patlamada 5 işçi hayatını kaybetti

Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 5 işçi hayatını kaybetti.

Ankara Valisi Vasip Şahin, ilk belirlemelere göre dinamit lokumu yapılan bölümde kimyasal tepkime sonucu patlamanın yaşandığını söyledi.

DHA’nın haberine göre MKE Roket ve Patlayıcı Madde Fabrikası’ndaki dinamit mikser atölyesinde bugün saat 08:40 gibi işçiler üretime hazırlık yaparken bir patlama meydana geldi.

Patlamayla birlikte fabrikadan dumanlar yükseldi.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale edip söndürdü.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yaptığı yazılı açıklamada, “Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlama neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” ifadesine yer verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak iki cumhuriyet savcısının inceleme başlattığını aktardı.

“Patlama anına kadar olağanüstü bir şey yok”

Vali Şahin, patlamayla ilgili, “Göçük altında kimse yok, yaralı yok. İlk değerlendirmelerde kimyasal tepkime neticesinde olduğuna dair arkadaşlarımızın kanaati var, cumhuriyet savcılarımız da inceliyor” dedi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ise “Burası patlayıcı üretim ile ilgili tesisimiz. Patlamanın olduğu yer çok küçük bir bina. Kamera kayıtlarına da baktığımızda patlama anına kadar olağanüstü bir şey yok, işçilerimiz normal faaliyetlerini yapıyorlar. Patlama aniden oluşuyor. Sayın Savunma Bakanımız da Hatay’dalardı, geri dönüyorlar. Burası sürekli çalışan bir fabrika, tecrübesiz kişilerin çalışacağı bir yer değil. Yangın tek bir noktayı etkiledi” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, patlamaya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Koca, “İlk ambulansımız olay yerine patlamadan 9 dakika sonra ulaşmış; toplam 4 ambulans, 2 UMKE timi ile 18 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır” ifadelerini kullandı.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu