Köşe Yazıları

Bağımlı Değil Bağlı Çocuk

Bağlı ama bağımsız çocuk yetiştirmek gerekiyor. Ailesine sevgi dolu ve ideallerini gerçekleştiren çocuk, mutlu çocuktur. Kendine yetebilen, sorumluluk alabilen, yaşama dair değerleri olan ve bu değerleri yansıtabilen yetişkinler olmasını hedeflemeliyiz.

Çocuğun ihtiyaçlarını zamanında ve şefkatle karşılamalıyız. Kendine güvenini inşa etmeli, yaşına uygun yapabilecekleri şeylere müdahale etmemeliyiz. Aşırı korumacılık bu güveni sarsar. Çocuğumuza hayatı ne kadar kolaylaştırırsak, ileri de o kadar zor bir hayatı olacaktır. Mücadele etmeyi, sorunları çözmeyi öğrenmelidir.

Çocuğun fikirlerine, sınırlarına saygı duymalıyız. Koşulsuz itaat yerine, her konulan yasağın ya da kuralın açıklamasını onun anlayacağı şekilde anlatmalıyız. Zorla başkasını öpmesini, kucaklamasını istememeliyiz. Onun ‘hayır’ demesini kabullenmeliyiz.

Her sorunu çocuktan saklamak kadar, her dert ve sıkıntıyı çocukla paylaşmakta doğru değildir. Bu dengeyi iyi sağlamalıyız. “En iyi nasihat, örnek olmaktır” sözünden yola çıkarak, ona doğru bir rol model olmalıyız.

Çocuk ile anne arasın da güçlü bir bağ vardır. Çocuk anneyi ya da bakımı üstlenen kişiyi nasıl algılarsa, diğer insanları da o şekilde algılar. Güven duygusu, ileri ki yaşlarında ilişkilerine yansır. Bağlanma duygusu bu sebeple çok önemlidir. Annesi ile güvenli bağ geliştiren çocuk, sağlıklı ve mutlu ilişkiler kurar.

Tutarsız davranışlar sergilenmesi çocuğu kaygılı yapar. Anne ya da bakımı yapan kişi yanında yokken zaten kaygılar yaşar ama yanında olduğunda bile bu kaygısı geçmez. Sürekli mızmızlanan, hep daha fazlasını isteyen, bir türlü memnun olmayan davranış geliştirir. Tatmin edilmeyen güvenlik duygusu olur.

İhtiyaçları zamanın da karşılanmayan çocuk, kendini ihmal edilmiş ve değersiz hisseder. Bağımlı çocuklar yetişkin olduklarında, kendi başına karar almakta zorlanır ve sürekli birirlerinin yönlendirmesine ihtiyaç duyarlar. Çocuğa ‘sensiz yapamam’ mesajı vermek yerine, ‘özgürlük çabanı destekliyorum’ mesajı verilmeli. Yaşamı ile ilgili bilgi sahibi olmalı ancak kontrolu tamamen elde tutmamalı.

Son söz olarak şunu söyleyim “Bağımlı değil bağlı çocuk” diyoruz ve şunu da unutmamalıyız “Bağımlı değil bağlı ebeveyn” olmalıyız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu