Kültür Sanat

Hollanda’nın En Büyük Kadın Ressamı: Judith Leyster

Dutch Barok Altın Çağ dönemi ressamı Judith Leyster Haarlem’de doğdu. 1620’lerde Haarlem’de saygın bir atölye işleten Frans Pietersz de Grebber’den resim eğitimi aldığı düşünülmektedir. Ardından ailesi ile Utrecht eyaletine taşındı. Burada Utrecht Caravaggistleri ile tanıştığı tahmin edilmektedir.

Bilinen ilk imzalı eseri 1629 tarihlidir. 1633’te Haarlem Guild of St. Luke loncasının üyesiydi. Bazı kaynaklar 1633’te Leyster’in, bazıları ise 1631’de Sara van Baalbergen’in, Lonca tarafından kaydedilen ilk kadın olduğu ileri sürmektedirler.

Tipik olarak bir ila üç figürden oluşan, genellikle neşe saçan ve düz bir arka planda gösterilen portre benzeri tür sahnelerinde uzmanlaştı. Kompozisyonlarının çoğu çocuk ve içkili erkeklerden oluşmaktadır. Leyster özellikle yerel tür sahnelerinde yenilikçiydi. Bunlar, özellikle bir kadının bakış açısından, genellikle mum veya lamba ışığında, evdeki kadınların sessiz sahneleridir.

Leyster’ın eserlerinin çoğu, evliliğinden öncesine aittir ve 1629 ile 1635 yılları arasına tarihlenir. 1635’ten sonra çalıştığı bilinen birkaç parça vardır. Leyster, kocasıyla da işbirliği içinde çalışmış olabilir. 1660 yılında, 50 yaşında öldü. Haarlem’in hemen dışındaki bir çiftliğe gömüldü. Eserleri sergilenmedi veya 200 yıla yakın bir süredir onun eseri olarak tanınmadı.

Yaşamı boyunca iyi bilinmesine ve çağdaşları tarafından saygı görmesine rağmen, Leyster ve çalışmaları, ölümünden sonra büyük ölçüde unutuldu. 1893’te, bir yüzyıldan fazla bir süredir hayran olunan Frans Hals’a ait bir resmin Leyster’in eseri olarak kabul edilmesiyle yeniden keşfedildi. Çeşitli el değiştirmelerden sonra 1893’te Louvre, Hals’ın sahte imzası altında Leyster’ın monogramını buldu.

Kaynak: istanbulsanatevi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu