Kültür Sanat

Ayşe Yazılıtaş’tan 2 önemli kitap

Hollanda’nın en önemli Eğitimci Psikoterapistlerinden olan Ayşe Yazılıtaş 2 önemli kitap yayınladı.

İçimdeki Yolculuk ve Kendini Keşfet kitapları Az Kitap etiketiyle piyasaya çıktı.

Ayşe Yazılıtaş eserlerinde özellikle Türk toplumunda yaşanan aile, çocuk ve bireysel sorunların çözüm yollarını bu kitaplarında anlatıyor.

İçimdeki Yolculuk arka kapak yazısı:

İnsan gelişimi doğum öncesi başlayıp ölüme kadar devam eden farklı dönemlerden ve gelişim süreçlerinden oluşmaktadır. Her birey biricik ve tektir, önemlidir ve değerlidir, aynı zamanda kendine özgü özellikleri vardır.

Hepimiz doğduğumuz andan itibaren ihtiyaçları olan gelişimi, büyümeyi, yenilenmeyi çevremizden alırız. Bu süreçte aile, akraba, okul, arkadaş çevremiz, iş süreçleri doyurucu ve tatminkar olabilir. Ama dış faktörlere bağlı gelişim süreci sona erdiğinde hepimiz içsel bir tıkanma yaşarız. Gelişimin durması sonucunda kendi kapasitemizin altında ya da üstünde bir yaşam ortamında bulunmamız bu tıkanıklığı, yaşam konforumuzu bozacak şekilde büyütür.

İnsanların sorunlarının büyümesi ve yaşadıkları sorunlar sonucu ortaya çıkan ‘davranış problemleri, duygu durum bozukluğu, ruhsal sıkıntılar’ kişiler arası ilişkilere ve günlük hayatlarına da yansımaktadır. Bu duruma gelme nedenleri ise kişinin öz benliğinden uzak yaşaması ve yanlış inançlar / şartlanmalar ile ilişkilidir.

Kendi gelişim ve dönüşümünüzün gerekliliğinin farkında olduğunuz için bu kitabı okuyorsunuz. Bu farkındalık kendi kişisel yolculuğunuzun en önemli kilometre taşıdır. Kitaptaki anlattığımız tüm içsel yolculuklardan hepimizin kendine ait bir şeyler bulacağından eminim. Gelişim süreçlerini sizlerle adım adım paylaştım ki siz de kendinize ait özel yolculuğunuzda ilerlemenizi görebilesiniz.

İçsel yolculuğunuzun gerçek benliğinize ulaşarak tamamlanması en büyük arzumdur. Bu konuda ufak da olsa yolculuğunuza katkıda bulunmak benim için çok önemli bir paylaşım. Size inanıyorum. Lütfen siz de kendinize inanın ve yolculuğunuzdan asla geri dönmeyin.

İçsel yolculuğunuzda başarılar diliyorum.

Kendini Keşfet arka kapak yazısı

Hayatımızda karşılaştığımız psikolojik veya sosyal sorunlarımızın üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bunu “içselleştirmiş olduğumuz kaynaklarımız” ile yapıyoruz. Bazen dışarıdan gelen zorlamalar ve baskılar, bu içimizde biriktirdiğimiz iç kaynaklarımızı tüketebiliyor.

Eğer iç kaynaklarımızı verimli kullanabilirsek ve gerekli durumlarda uzmanlardan yardım alabilirsek, stres ile doğru bir şekilde başa çıkabiliriz. Fakat dışarıdan gelen baskıları taşıyamıyorsak, üstüne yardım almıyorsak, o zorluklar karşısında direncimiz biter ve stresi yönetemeyiz.

Sosyal ilişkilerimizdeki problemlerin ana kaynağı sağlıklı iletişim kuramadığımızdandır. Evliliğimizde yaşadığımız problemlerin temeli de birbirimize sağlıklı bağlanamadığımızdan kaynaklanmaktadır.

Kendini Keşfet kitabı uzun yıllardır yaptığımız “Kendini Keşfet Programı” ile edindiğimiz birçok tecrübenin ışığında hazırlandı. Fiziksel olarak programımıza katılma imkânı olmayan bireylerden gelen istekler üzerine, program formatına sadık kalınarak kitaplaştırıldı. Eminim ki sizler de dikkatli bir şekilde programı takip eder ve içtenlikle test ve atölyeleri gerçekleştirirseniz, binlerce danışanımız gibi birçok fayda elde edeceksiniz.

Kendini keşfet programımız ile sağlıklı iletişim kurmayı, sağlıklı bağlanmanın ne olduğunu, tepki şekillerimizin nasıl oluştuğunu, mutlu olmanın ne demek olduğunu keşfedecek, sonrasında bunları gerçekleştirebilmemiz için eksik yeteneklerimizi nasıl tamamlayabileceğimizi öğreneceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu