Güncel

5 milyon insanın ilaçsız kaldığı Hollanda’da kıtlık utanç verici boyuta ulaştı

Hollanda’da aylardır çocuklara yönelik antibiyotik sıkıntısı yaşanıyor. Geçen haftadan bu yana astım ilacı sıkıntısı da baş gösterdi. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar ülkede ciddi ilaç kıtlığı yüzünden büyük sorunlar yaşarken uzmanlar bu durumu ‘utanç verici’ olarak değerlendiriyor.

Geçen yıl en az beş milyon (!) Hollandalıya eczanede reçeteli bir ilacın bulunmadığı açıklandı. Diğer ülkeler de aynı sorunla mücadele ederken eczane kuruluşu KNMP’ye göre Hollanda’da durum çok daha vahim. Örneğin, geçen yıl İspanya’da ‘sadece’ 800 ilaç kıtlığı yaşanırken, Hollanda’da bu sayı 2 bin 292’ye ulaştı.

LÜTFEN KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN         https://www.youtube.com/@Gurbet-Haber-Ajansi

Ülkede sağlık sigorta şirketlerinin yaygın olarak kullanılan, aynı etken maddeye sahip karşılaştırılabilir ilaçlar için en ucuz tedarikçiyi seçtiklerini söyleyen uzmanlar ” Bu yöntem önemli miktarda tasarrufu sağlamış olabilir, ancak olumsuz tarafı üreticilerin daha fazla ödeme yapan diğer ülkeleri seçmeyi tercih etmesidir. Stokların düşük tutulması da kıtlığın artmasında büyük rol oynadı. Sağlık hizmetleri maliyetlerinin kontrolden çıkmasını önlemek önemlidir. Ancak bu, şu anda olduğu gibi ilaç tedariğinin aksaması ve hastaların çaresiz durumda kalması anlamına gelmemeli. Bu rezalete son verilmeli.” şeklinde ifadeler kullanarak tepkilerini dile getirdiler.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu