Güncel

Hollanda’da protesto gösterilerinde başı ırkçı Pegida üyeleri çekiyor

Hollanda’da Cumartesi günü başlayan protesto dalgasında koronavirüs önlemlerine tepki gösteren grubun başını ırkçı Pegida üyeleri çekiyor.

Sokağa çıkma yasağı karşıtı protestolarla dolu bir hafta sonu, sakin kalabalığın yeni koronavirüs kısıtlamalarına karşı yürüdüğü ve Hollanda’nın bazı şehirlerinde polisle çatışmaların yaşandığı Pazartesi gününe kadar sürdü.

COVID-19’dan yaklaşık bir milyon vaka ve 13.500’den fazla ölüm gerçekleşti

Hollanda polisinin birçoğu hızla ayaklanmaya dönüşen protestoları kırk yılın en kötü kargaşası olarak tanımladığını belirtti. Ülke, Johns Hopkins’e göre COVID-19’dan yaklaşık bir milyon vakayı ve 13.500’den fazla ölümü doğruladı.

Hangi şehirlerde çatışma çıktı? 

Geçtiğimiz üç gün içinde Amsterdam, Rotterdam, Amersfoort ve Geleen’de gösteriler şiddet olaylarına dönüşürken çevik kuvvet polisi ve protestocular arasında çatışma çıktı.

Sosyal medyadaki görüntüler, videolar Den Bosch’ta yağmalama ve Haarlem’de bir basın fotoğrafçısına yapılan kalabalık saldırısını gösteriyor.

Aşırı Sağcı Pegida başı çekiyor

Eindhoven’de, Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar Örgütü (Pegida) üyelerinin “Kuran yakmayı planladığı” gösteri, belediye tarafından yasaklandı.

Aşırı sağcı örgüt üyelerine, organizasyondan bağımsız olarak, açık havada kahve içme bahanesiyle Eindhoven kent merkezine gelebilecekleri çağrısı yaptı.

“Hollanda Direniyor” adlı koronavirüs önlemleri karşıtı grup da Pegida’ya katılarak, sokağa çıkma yasağını protesto etmek için kent merkezinde toplandı.

Öğleden sonra polisin izinsiz gösteriye müdahalesi nedeniyle olaylar başladı.

Polisin tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandığı göstericiler, bir TOMA’nın lastiğini patlatarak polisle çatıştı.

Başbakan: Bu kriminal şiddet

Başbakan Mark Rutte Twitter’da yaptığı açıklamada, “Kabul edilemez. Bütün normal insanlar buna dehşetle bakar” dedi ve ekledi:

“Bu insanları motive eden şeyin protesto etmekle hiçbir ilgisi yok, bu kriminal şiddet ve biz buna böyle davranacağız.”

Protestocular neye tepkili? 

Hollanda hükümeti, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün İngiltere’deki yeni varyant nedeniyle yeni salgınlar konusunda uyarıda bulunmasının ardından, II.Dünya Savaşı’ndan bu yana ülkede bir ilk olan sokağa çıkma yasağı getirdi.

Aralık ayında Avrupa’da koronavirüs vakalarının artmasının ardından Hollanda zaten sıkı bir tecrit altındaydı. Barlar, restoranlar, okullar ve gerekli olmayan dükkanlar kapalı.

Hükümet ayrıca, varyantların ülkeye ulaşmasını önlemek amacıyla İngiltere, Güney Afrika ve Güney Amerika’dan uçuşları yasakladı.

Lahey / Selim TURAN

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu