Güncel

Hollanda’da tarihi anlar: İlk kez bir Türk camisi müzeye dönüştü -VİDEO HABER-

Bugün Hollanda’da tarihi anlar yaşandı ve ülkedeki Türk toplumu ve Hollandalılar ülke tarihinde ilk kez bir Türk camisinin müzeye dönüşmesine tanıklık ettiler.

Murat Yakar – ALMELO

Hollanda’nın En Büyük Müzesi’nin (Grootste Museum van Nederland) açılışı için düzenlenen imza töreni programına başta T.C Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal’ın yanısıra; T.C Deventer Başkonsolosu M. Hakan Cengiz, Almelo Belediye Başkanı Arjen Gerritsen,  Lahey Din Hizmetleri Muşavir Vekili Rotterdam Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Muhammed Emin Altın, Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) Genel Sekreteri Recep Ayaz, Deventer Din Hizmetleri Ataşesi Hüsnü Özmen, HDV Y.K Muhasibi Erkan Karagöz, Almelo Belediyesi’nden Encümen Azaları, Araştırmacı Yazar Eric Roose, Mimar Sedat Yılbırt, Hollanda’nın En Büyük Müzesi  (Grootste Museum van Nederland) Direktörü Marieke Van Schijndel, Almelo Yunus Emre Camisi’nin eski mimarı Gerrit Pelgrum’un kızı Mimar İngrid Pelgrum ve vatandaşlar katıldılar.

Programın sunumunu Muhammed Ulusan ve Didem Kılıç Kırtaş yaptılar ve akabinde Hollanda Diyanet Vakfı Almelo Yunus Emre Camii Din Görevlisi Muzaffer Çakır Kuran’ı Kerim’den El-Nisa Suresi’nden bir kesit okudu ve dualar edildi.

DİN GÖREVLİSİ MUZAFFER ÇAKIR

Sonrasında ise Hollanda Diyanet Vakfı Almelo Yunus Emre Camii Yönetim Kurulu Başkanı Şengün Türkeri kısa konuşma yaparak, “Uzaktan yakından gelen değerli misafirlerimiz, bizleri bu önemli günümüzde yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyoruz. Bugün buradaki tarihi anlar için bulunmamızın kelimelerle tarifi olamaz. Camimiz neredeyse 50 sene önce büyüklerimiz tarafından ve Almelo toplumu vesilesi ile inşa edilmiş, bizlere miras bırakılmış. Camimizin eşi benzeri olmayan bir tarihi vardır ve o zamanlar Hollanda devletinin ilk ve tek maddi destekte bulunan camisi olmasınında önemli bir yeri vardır. Ayrıca bu caminin yapımına kiliseler ve ilkokul öğrencileri de dahil maddi destekte bulunmuşlar. Kısacası tüm Almelo toplumunun camimize katkısı olmuştur. Şimdi 50 sene sonra Almelo’da değişen bir şeyin olmaması bizi oldukça memnun ediyor, çünkü benzeri destekleri şu anda, bitim aşamasında olan yeni camimizde de görmekteyiz. Kısacası katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu cami hepimizin, bu şehir hepimizin. Biz hep birlikte Almelo’yuz.

BAŞKAN ŞENGÜN TÜRKERİ

Daha sonra ise kürsüye Marieke Van Schijdel çıktı. Van Schijndel babasının doğum günü olan (1 Juli 1923) ün bugünkü açılış ile aynı tarihe denk gelmesinden dolayı konuşmasını gözyaşları ile tamamladı ve kendisine cami yönetimi çiçek takdiminde bulundu.

MARIEKE VAN SCHİJNDEL

Çiçek takdimi sonrasında kürsüye Hollanda Dinanet Vakfı (HDV) Genel Sekreteri Recep Ayaz gedi ve “Dünyanın her yeri inançlı biri için ibadet yeri olabilir.” diyerek, Peygamber Efendimizin “Müslüman birisi camiyi ibadet için evi yaparsa Allah rahmetini üzerinden eksik eylemez.” şeklindeki sözlerine atıfta bulundu.

Ayaz ayrıca Ufuk Media’ya da konuşarak şunları söyledi, “Bugün Almelo’da Yunus Emre Camimizin müzeye dönüşmesi sebebiyle bir etkinlik düzenledik. Biz de Hollanda’da 1964 yılından beri bulunan vatandaşlar olarak 50 yıllık bu camimizin ilerki nesillere kültürel ve dini bir yapı, bir eser olarak, kalamsı açısından müzeler kapsamına dahil edilerek açılışını yaptık. Mevcut camimiz ibadetlerine devam etmektedir. Bunun yanında İslami eserlerin sergilenebileceği, Hollandalı vatandaşlarımızında camiyi ziyaret ederek, tarihi ve dini mekanımızı görerek faydalanabileckleri bir mekan olacak. Bu kapsamda bugün buradayız.”

HDV SEKRETERİ RECEP AYAZ

Daha sonra kürsüye Araştırmacı Yazar Eric Roose çıktı ve Almelo Yunus Emre Caminin tarihçesi üzerine bir sunum yaptı.

ARAŞTIRMACI YAZAR ERIC ROOSE

Bu sunum sonrasında ise beklenen isim T.C Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal kürsüye geldi. Ünal buradaki konuşmasında şunları söyledi, “Kurban Bayramınız Mübarek olsun. Allah bütün kurbanlarınızı ve ibadetlerinizi kabul eylesin İnşaAllah. Bugün burada çok güzel bir vesile için bulunmaktayız. Tabiki toplumumuzn buradaki varlığının en güzel göstergesi camilerimizdir. Ve camilerimizin bu şekilde müzeye dönüşmesinide büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Buradan çok güzel neticeler olacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz yıl Cumhuriteimizin kuruluşunun 100. yıldönümü. Ancak gelecek yılda Türkiye ile Hollanda arasındaki göç anlaşmasının 60. yıldönümü. Bu nedenle buradaki çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

T.C LAHEY BÜYÜKELÇİSİ SELÇUK ÜNAL

Büyükelçi Ünal Ufuk Media’ya da ayrıca bir demeçte bulunarak şunları aktardı, “Almelo Yunus Emre Camiinin müze statüsü alması vesilesi ile bugünkü törene katılmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yunus Emre Camii Hollanda’nın bu tarafındaki bölgesinde bulunan en eski camimiz. Zamanında Hollandalı dostlarımızla beraber kurulmuş, o tarihten de bu yana minareli ve ezanlı olarak hizmet veriyor. Bu müzenin bundan sonra Hollanda Türk toplumunun Hollanda’daki kalıcılığını göstereceğine inanıyoruz.”

Sonrasında ise Hollanda’nın En Büyük Müzesi (Grootste Museum van Nederland) Direktörü Marieke Van Schijndel, Almelo Yunus Emre Camii Yönetim Kurulu Başkanı Şengün Türkeri, Hollanda Dinanet Vakfı (HDV) Genel Sekreteri Recep Ayaz ve Almelo Belediye Başkanı Arjen Gerritsen objektiflere anlaşma metni ile birlikte poz verdiler.

Ayrıca Almelo Belediye Başkanı Arjen Gerritsen’de Ufuk Media’ya günün anlamına dair kısa bir demeçte bulundu. Gerritsen kısaca şunları söyledi, “Yunus Emre Camii’nin Almelo’daki büyük bir müzenin parçası olması sebebiyle gururluyuz. Türk toplumu ve Almelo içinde bu caminin Hollanda’nın en büyük müzesinin bir parçası olmasının sevincini yaşıyoruz.”

ALMELO BELEDİYE BAŞKANI ARJEN GERRITSEN

Ufuk Media’ya son konuşan isimler ise Yönetim Kurulu Başkanı Şengün Türkeri ile Kadın Kolları Başkanı Saliha Özer oldu ve ilk açıklamayı Türkeri yaparak şunları söyledi, “Almelo Yunus Emre Camii Hollanda’nın temelden ilk kubbeli ve minareli camisi. 50 sene önce inşaa edilmiştir. 50 sene sonra bir tarihi gün daha yaşıyoruz. Camimiz müze statüsüne geçti. Yeni camimizi bitirdikten sonra İnşaAllah şimdiki camimizde, sergi alanı, hediyelik eşya imkanları, çeşiti İslami eserlerin bulunacağı değişik imkanlar olacak. İnşallah önümüzdeki nice yüzyıllarca buradaki toplumumuza hizmet verecektir. Bütün çabamız, gayretimiz bizden sonra gelecek olan nesillere, kim olduklarını, nerden geldiklerini unutturmamak.”

ŞENGÜN TÜRKERİ VE SALİME ÖZER

Daha sonra ve son olarak konuşan Camii Yönetim Kurulu Kadın Kolları Başkanı Salime özer ise şunları söyledi, “Bugün bizim için tarihi bir gün oldu. Çok mutluyuz. Müze açılışımıza Sayın Büyükelçimiz ve Başkonsolosumuzun yanısıra bütün cematimizle beraber şahitlik ettik. Çok değişik bir duygu. İnşaAllah seneyede Almelo olarak yeni camimizin açılışında da bir tarihi gün daha yaşarız.”

AÇILIŞ TÖRENİNDEN DİĞER KARELER

 

YASAL UYARI: Haberlerimizi izin almadan ve link vermeden kullanmayınız. ©ufuk.nl UMG (Ufuk Media Grubu)

 

 

 

 

 

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu