Güncel

YTB’den Türk Konseyi Üye Ülkelerine Yönelik Önemli Projeler

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk Konseyi üye ülkelerle iş birliğinin geliştirilmesi ve ortak değerlerin yeniden inşası adına; ekonomi, enerji, ulaşım, yargı, sağlık, eğitim, kültür, gençlik ve diaspora gibi alanlarda önemli projeler hayata geçirdi. 

Türk Dili Konuşan Ülkeler İş birliği Konseyi (Türk Konseyi / Türk Keneşi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi İstanbul’da Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda (Yassıada) gerçekleştiriliyor. Zirvede liderler, bölgesel ve uluslararası siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 2011 yılından bu yana, Türk Konseyi üye ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yönelik; eğitim, gençlik, ulaşım, sağlık, ekonomi, adalet, akademi ve kültürel alanlarda 60 faaliyet ve proje desteğiyle birlikte tüm ülkelerin yer aldığı toplam 45 ortak proje gerçekleştirdi.

TÜRK KONSEYİ ÜYE ÜLKELERDEN ÖĞRENCİLERE BURS 

YTB tarafından yürütülen Türkiye Bursları programı kapsamında Azerbaycan’dan 5 bin 951 kişi burslandırılmış olup, hali hazırda ise 478 öğrenci Türkiye’de eğitim görüyor. Türkiye Bursları kapsamında Kazakistan’dan ise 5 bin 586 kişiye burs sağlanmış olup, haliz hazırda 508 Kazakistanlı öğrenci ülkemizdeki eğitimlerine devam ediyor. Kırgızistan’dan da 4 bin 620 kişiye eğitim imkânı sağlanırken 246 Kırgızistanlı öğrenci ise Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde eğitim hayatlarını sürdürüyor. Türk Konseyine üye ülkelerden Özbekistan’dan da 2 bin 518 kişiye burs imkânı sunulurken hali hazırda 220 Özbekistanlı uluslararası öğrenci eğitimlerine devam ediyor.

Toplamda ise üye ülkelerden 75 bin 354 burs başvurusu alınırken bunlardan başarılı 18 bin 675 öğrenci burslandırıldı. Süreç içinde 12 bin 893 kişi mezun olurken hali hazırda ise bin 452 öğrenci eğitimlerine devam ediyor.

MEZUN BULUŞMALARI VE MEZUN DERNEKLERİ 

Türkiye’deki eğitimleri tamamlayarak ülkelerine dönen öğrencileri yalnız bırakmayan YTB, Türkiye Mezunları çalışmaları altında onlarca proje hayata geçiriyor. Bu kapsamda mezunlarla bağların koparılmaması ve iletişimin güçlenmesi için mezun buluşmaları gerçekleştirilerek mezun derneklerinin kurulması teşvik ediliyor. Çalışmalar çerçevesinde 2018 yılında Bakü’de Türkiye Mezunları buluşması düzenlenirken, 2017 yılında ise Nur-Sultan ve Almatı Nevruz Buluşmaları kapsamında Kazakistan’da mezunlar bir araya geldi. Yine 2019 yılında Özbekistanlı mezunlar Taşkent’te buluştu. Kırgızistanlı mezunlar ise 2018 yılında Bakü’de gerçekleştirilen buluşmaya katılım sağladı.

YTB DESTEĞİYLE DİASPORALAR BİR ARAYA GELİYOR 

Konseyin diaspora alanındaki çalışmalarında YTB önemli bir paydaş olarak yürüttüğü faaliyetler ile öne çıkıyor. YTB, üye ülkelerde diaspora alanında muhataplarına yönelik tecrübe paylaşımı programları gerçekleştirirken, ilaveten Avrupa ve Amerika gibi ortak Türk diasporasının yoğun olduğu ülkelerde vatandaşların ve soydaşların bir araya gelerek kaynaşmalarını teşvik ediyor. Bunların yanında ise üye ülkelerle diasporalar arası iş birliğine yönelik anlaşmalar imzalanıyor. Bu kapsamda 2018 yılında Ankara’da Azerbaycan ile Diaspora Alanında İş birliği Mutabakat Zaptı imzalandı. Yine 2018 yılında Kazakistan ile Otandastar Vakfı Kapasite Geliştirme Programı hayata geçirilirken Türkiye-Kazakistan Arasında Diaspora Politikaları Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptına varıldı. Türkiye ve Özbekistan Arasında Diaspora Politikaları Alanında İşbirliğine İlişkin mutabakata ilişkin ise çalışmalar devam ediyor.

SOYDAŞ GENÇ VE ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ İÇİN ONLARCA PROJE 

Tarihin belirli dönemlerinde aynı çatı altında yaşadığımız soydaşlarımızla sıcak ilişkilerin yeniden tesisi için çalışmalar yürüten YTB, Türk Konseyi üye ülkelerine yönelik önemli faaliyetlerde bulundu. Bu kapsamda Azerbaycan’daki soydaş genç ve çocukların gelişleri için projeler gerçekleştirildi. Hocalı katliamını unutturmamak ve gelecek kuşaklara aktarmak için “Hocalı Katliamı Anma Yürüyüşü ve 1915 Olaylarını Anlamak ve 1992 Hocalı Soykırımı Çevrim İçi Konferans programları” icra edildi. “Azerbaycan Düşünce Tarihi Projesi” hayata geçirildi.

Kazakistan’a yönelik ise “Uygur Toplumu Somut Olmayan Kültürel Miras Çalışması: Almatı Örneği”, “Ahmet Yesevi’den Günümüze Türkiye-Kazakistan Medeniyet Köprüleri Projesi” ile Türkiye- Kazakistan ilişkileri seminerleri ve “Ahıskalı Türkçe Öğretmenlerinin Eğitimi” çalışmaları öne çıktı.

Kırgızistan’a yönelik yapılan faaliyetler kapsamında ise “Göçebe Oyunları”, “Kırgızistan’da Toplumsal Barışın Sağlanması için Barış Eğitimi Araştırma Projesi” ve “Anadolu Mektebi-Cengiz Aytmatov’un İzinde Kültür Projesi” başlıklarında projeler düzenlendi.

Özbekistan’a yönelik de “Doğumunun 125. Yılında Abdullah Kadiri Sempozyumu”, “Özbekistan Acil Tıp Eğitimi Projesi”, “Türkçe – Özbekçe Teorik ve Pratik Tercüme Eğitimi” ve “Türkoloji Fakültelerine Materyal Desteği” çalışmaları yapıldı.

ORTAK DEĞERLERİN YENİNDEN İNŞASI İÇİN PROJELER 

YTB, unutulmaya yüz tutmuş ortak değerlerin yeniden tesisine ilişkin soydaş toplulukların refah seviyesini yükseltecek ekonomik, sosyal ve kültürel çalışmalar için de Türk Cumhuriyetlerine yönelik projeler geliştirdi. Bu çerçevede, “Avrasya Yaz Okulu Projesi”, “Avrasya Gençlik Okulu”, “Avrasya Düşünce Kuruluşları Buluşması”, “Ahıska Sürgünü Anma Programları”, “Türk Dünyası Covid-19’la Mücadele Çevrim İçi Eğitimleri”, “Türk Dünyası Çevrim İçi Medya Eğitimleri”, “Türk Dünyası Genç Liderler Programı” ve “Uluslararası Türk Dili Kurultay ve Sempozyumları” organize edildi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu