Güncel

Hollanda’da onlarca Belediye, camileri gizlice araştırdı

NRC gazetesi önemli bir hukuksuzluğu ortaya çıkardı. Maalesef Hollanda’daki onlarca camii hukuksuz bir şekilde yine onlarca belediye tarafından fişlendi. Camii yöneticileri ve cemaat dahil herkes geçmişleri dahil fişlendi. Bütün bunlarıda müslüman olduğu sanılan bir kuruluş aracılığı ile yaptırıldı. Çoğunluğu Faslılara ait bu camii yöneticileri ilgililere ateş püskürüyorlar. 

  • En az on belediye, son yıllarda şehirlerindeki camilere yönelik gizli soruşturmalar yürüttü.
  • Rotterdam, Eindhoven ve Zoetermeer, ve diğerlerinin yanı sıra, özel bir kurumdan araştırmacıları, kendilerini araştırmacı olarak tanımlamayan İslami kuruluşlara gizlice gönderdiler .
  • Bulgular, örneğin yöneticilerin, imamların ve öğretmenlerin nerede okuduklarını, ailelerinin kim olduğunu, kimlerle tartıştıklarını ve inançlarını kimlik ve belgeleriyle Belirtilen gizli bir rapor hazırlandı. 
  • Soruşturmalar, belediyeleri ajansla temasa geçiren ve daha sonra raporları alan terörle mücadele NCTV tarafından ödendi .

Mesela, Ede’deki Al Mouahidin Camii, altı adam tarafından kontrol ediliyor. Caminin kontrolü elinde olan altı Adam’ın, geçmişine şöyle bir baktığımız da karşımıza çokta iç açıcı bir portre çıkmıyor. Maalesef.

Adamlar kuzey Fas bölgesinden Al Hoceima’dan ‘Metalsa kabilesinden’ geliyorlar. Yönetenler birinci nesil göçmenler ve yıllardır görevdeler. “Güçlü bir ego ‘ya” sahipler. Düşük eğitimleri “siyasi duyarlılık eksikliğine” neden oluyor. Sonuç olarak, Selefiler camii yönetimine nüfuz etmeyi başardılar ve “kendilerini bir şekilde vazgeçilmez kılarak daha da yerleştiler”.

Tüm bu bilgilerin durumu: sır, bir raporun ön yüzünde kırmızı büyük harflerle yazılmış. Ede belediyesi tarafından görevlendirilen 32 tarafın çalışması, şehrin Türk ve Faslı sakinlerini ilgilendiriyor. Belediye, Ede’deki Müslüman toplulukları ulaşılmaz buluyor. Ancak araştırmacılar, camide ‘kapalı bir devre ve pastör Ağın’ın çalıştığını, şehirdeki hangi yöneticilerin birbiriyle ilişkide olduğunu, hangi web sitelerini kimin yönettiğini kimden nasıl öğrendiği, ayrıca İslami bir okul yöneticisinin, orduda da çalıştığı ve bundan önce ne yaptığı?

Camiye gidenlerin ne düşündüklerini nereden biliyorlar?

Cevap raporun kendisinde bulunabilir: Araştırmacılar, Ede’deki ‘çeşitli sosyal ve dini kuruluşlarda’ ‘alan araştırmasına’ dayanıyorlar. NRC’nin keşfettiği bu saha çalışması gizlice yapılıyor. Son yıllarda en az on belediye, dini kuruluşlara yönelik gizli soruşturmalar yürütmek için özel bir soruşturma ekibi kurdu. Örneğin, bir çalışan İslami bir kuruma giderek, Namaz, dini dersler, Vaaz gibi dini vecibelerini yerine getirmeye çalışan bir mümin rolünde içeriye sızıyor. Tabii ismini, görevini deşifre etmiyor.

Camiye gidenlerle konuşuyor, bilgi topluyor. Belgelere ve ilgililerle yaptığı görüşmelere göre dua ediyor.

Eski polis memuru Najib Tuzani tarafından kurulan ve yönetilen bu ajans NTA’dan (‘Nuance by Training and Advice’) kapsamlı raporlar hazırlıyor Belediyelere, şehirlerindeki İslami liderler ve kuruluşlar hakkında geniş bilgiler sağlıyor. Sadece, araştırma uygulamaları tüm bu yıllar boyunca halktan, belediye meclislerinden ve ankete katılan toplulukların kendisinden gizlendi. Bunun bir nedeni var: Uzmanlara göre yöntem yasak.

Pazardaki boşluk

Hollanda’dan bir grup insan, 2013’te Suriye’ye gitmeye başladığında, hükümet bir hayli güçsüzdü. Yüzlerce genç, cihatçı savaş gruplarına katılıyordu. Burada ki en büyük hedefleri, aldıkları eğitimden sonra saldırıları gerçekleştirmek için geri dönmekti. Buda Hükümetin korkmasına neden olmuştu. Belediyeler ve polis ne yapacağını bilmiyordu. Radikal ağların resimlerine pek sahip değiller. Bilgi ve politika eksikliği de cabasıydı.

Terörizm koordinatörü NCTV, çoğunluğu Fas kökenli.olan genç işçiler, memurlar, ve ilahiyatçılardan oluşan bir grup İslam uzmanını bir araya getirerek yardım ve tavsiyelerde bulunmalarını istiyor.

Bu adamlardan biri de Necip Tuzani. O zamanlar, yirmili yaşlarının sonlarında, Utrecht’te polis şefi ve Müslüman olduğunu iddia ediyor. Sonraki yıllarda bir bilirkişinin ardı ardına düştüğü, bire bir ceza davasına karıştığı, bir başkasının o kadar da uzman olmadığı ortaya çıktığında, Tuzani (sakal, kişiye özel takım) ile herkesi ikna etmeyi başarıyor. İlgililere göre Tuzani, zeki ve arkadaş canlısı ayrıca ikna kabiliyeti yüksek biri olarak lanse ediliyor.

Tuzani, NCTV’nin belediyelerde radikalleşmeye yerel bir yaklaşım oluşturmasına yardımcı oluyor ve memurları örneğin radikalleşme sinyallerini tanımaları ve imamlarla sohbet etmeleri için eğitiyor. Polis ekip şefi kimliği ile de, yerel yaklaşım devreye girer girmez pratiğini genişletir. Zamanla, daha fazla eski polis memuru, din bilimcileri, ilahiyatçılar ve bir antropolog, kendi başına başlattığı danışmanlık şirketi NTA’ya katılır. NTA, Deventer’de kum rengi bir ofis villasında bulunan kırk çalışanı ile dev bir şirkete dönüşüyor. Ağırlıklı olarak belediyeleri desteklemeye odaklanıyor. Bu sayede, NTA pazarda bir boşluk buluyor.

Radikalleşmeye karşı yerel mücadeleden belediyeler sorumludur. 

Bu görevi gerçekleştirmek için bilgiye ihtiyaç vardır. Hangi sakinler radikalleşiyor? Kim direnmeye yardım edebilir?

İslam toplumları bu bilgiye sahiptir. Sadece: belediyeler genellikle bundan uzak durur. Ortalama bir yerel güvenlik görevlisi, park sorunları hakkında bir camiye danışır, peki ya başka türlü?

Ve başka bir sorun daha var: kanun, belediyelerin sadece vatandaşları veya toplulukları soruşturmasına sınırlama getiriyor.

Ancak NTA’a durum farklı. Belediye görevlilerinin aksine, NTA çalışanları dışarı çıkıyor, camilere giriyorlar ve içeri giriyorlar. Takılıyorlar, ziyaretçiler, yöneticiler ve dini liderlerle konuşuyorlar ve sosyal medyada ne yaptıklarını ve söylediklerini araştırıyorlar. Bu şekilde ajans, İslami topluluklarda neler olup bittiğini ayrıntılı olarak biliyor.

Terörizm koordinatörü NCTV, belediyelere bu şirketin özel niteliklerini işaret ediyor. Tavsiyemiz, radikalleşme konusunda endişe duyanların NTA’nın gelmesinin iyi olacağıdır. Bunun için para da var: NCTV, radikalleşme yaklaşımları için belediyeler arasında yılda yaklaşık 7,5 milyon avro dağıtıyor. Bu’da demek oluyor ki, NTA’nın çalışmalarına da buradan ödenek sağlanabilir

Örneğin, birçok belediye son yıllarda UTA ile sonuçlandı. Radikalleşmeyle uğraşan yirmi beş belediye içerisinden yirmi belediyenin araştırma bürosuyla iş birliği yaptığını gösteriyor. On belediye, gizlice NTA’ya İslami topluluklarını araştırmaları talimatını verildiği gelen bilgiler arasında.

Tetikleyici sorunlar genellikle toplum huzursuzluğuna sebep olmaktadır. 

Örneğin 2017’de Rotterdam, kendisini şehirde kurmak isteyen bir Selefi eğitim kurumuyla ilgili bir sorunla karşı karşıya kalmıştı.

Zoetermeer o yıl Hollanda’nın başka yerlerindeki camileri ele geçirmeye çalışan Selefiler hakkında bilgi toplayarak ve benzer eylemlerin Zoetermeer’de de olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor.

Helmond, 2020’de yerel caminin yurtdışından finanse edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Ancak belediyeler bununla yetınmeyip daha fazlasını bilmek – bilgi konumlarını’ geliştirmek isterler.

‘Sızdıranlar’

Belediyeler NTA’dan ‘İslami aktörlerin’ ‘taramasını’ veya ‘analizini’ talep ediyor. Bunun için de araştırmacılar belediyelerin bilgisi dahilinde gizli göreve çıkarlar. Belediyeler, NTA’nın kendisini tanıtmadan İslami kuruluşlardan bilgi topladığını doğruladı. Şirket bu konuda iyi görünüyor: NRC’nin başvurduğu gizlice araştırılan kurumların hiçbiri, cami yöneticilerinin şimdi “sızıntı yapanlar” olarak adlandırdıklarını fark etmedi.

Bulgular, NTA’nın “kuvvet alanı analizi” olarak adlandırdığı bir belgede açıkça yazılıdır: bir belediyedeki tüm İslami kuruluşlara, yöneticilere ve ustabaşılara genel bir bakıştır, ancak en çok dikkatin NTA’nın sorunları tespit ettiği kuruluşlara verilmesi. Böyle bir soruşturmanın maliyeti: yaklaşık 50.000 Euro. Böyle bir çalışmanın en az on belediyede yaptırılmasının toplam maliyeti Devlet kasasından çıkacak olan yaklaşık yarım milyon avroluk para demektir ki, bu da oldukça büyük bir meblağ.

Belediyeler neden bu yöntemi tercih ediyor? 

Bir sözcü aracılığıyla Zoetermeer, bunun “mümkün olduğunca saf bir araştırma sonucu” verdiğini söylüyor. Rotterdam, “Kamu araştırma tasarımında” kuruluşların “toplumsal olarak arzu edilen cevaplar” sağlayacağını söylüyor. Başka bir deyişle: belediyeler, cami ziyaretçilerinin bir mümin değil, hükümetin onlara sorduğunu biliyorlarsa dürüstçe cevap vermeyeceklerini önceden varsayıyorlar.

Güçlü şüphe

Haksız cevaplardan korkmak, gizli soruşturma için meşru bir sebep midir? Uzmanlara göre hükümet için değil. Belediyeler, belediye başkanının kamu düzenini sağlaması gerektiğini belirten Belediyeler Yasasını yürürlüğe koyar. Ancak anayasa ve idare hukuk profesörü Ymre Schuurmans, bu yasayı “dini bir topluluk içinde büyük ölçekli veri toplamak için çok fazla genel bir yetki” olarak nitelendiriyor. Belediyelerin bunu özel bir kuruma yaptırması ve hiçbir duruşmanın duyulmaması konuyu daha da ciddi hale getiriyor. Kamu düzeninin özel bir kuruluş tarafından uygulanmasına izin veremezsiniz.” Uygulamaları “yasadışı” olarak nitelendiriyor.

Hukuk ve veri bilimleri profesörü Bart Custers, polisin ve gizli servis AIVD’nin gizlice gözlem yapmasına izin verildiğini söylüyor, “ancak koşullara bağlı olarak: güçlü bir şüphe olmalı. Belediyelerin artık arka kapıdan bilgi toplayarak bu bilgileri aktarmasına kesinlikle izin verilmiyor.”

Sorulduğunda, NTA sosyal ve davranış bilimleri için davranış kurallarını çağırır. Bu kılavuz, araştırmacıların prensipte kendilerini katılımcılara tanıtmaları gerektiğini, ancak bunun belirli koşullar altında yapılabileceğini belirtmektedir. Kişiyi gözleme işlemi yalnızca insanların, yabancılar tarafından izlenmeyi “makul bir şekilde bekleyebilecekleri” yerlerde izin verilir – ibadet yerinde değil. Ayrıca soruşturmadan hemen sonra kişiler bilgilendirilmelidir. Katkılarını geri çekebilmelidirler ve veriler tamamen anonim hale getirilmelidir. Gruplar veya kuruluşlar gözlemleniyorsa, en az bir temsilcinin onay vermesi gerekir.

Sahibi Najib Tuzani, şirketinin raporlarda detaylı olarak anlatılan kişileri bilgilendirme konusunda belediyelerle anlaşma yapmadığını söylüyor. Çoğu belediyeye göre, ilgililere bilgi verilmedi.

Tartışan aileler

Raporlar ikna edici. 2018 yılında Veenendaal belediyesi tarafından yapılan bir araştırmada, araştırmacılar bir caminin ebeveynleri ve gençleriyle konuştu. Anonim olarak alıntı yapıyorlar. Hangi ailelerin birbirleriyle tartıştığını, isimleriyle not ediyorlar. Bir vakıftan iki kardeşe isimlerinin ne olduğu, nerede okudukları ve “perde arkasındaki” rollerinin ne olduğu anlatılıyor. İmamlar, öğretmenler, yöneticiler; herkes adı ile anılır ve tanımlanır. Başka ne yapıyorlar, nerede ders alıyorlar, performans sergiliyorlar, web siteleri. Bazı alıntılar anonimdir, bunlar belediye tarafından kontrol edilemez.

NTA, Ede’deki cami hakkında, “Ede’deki Selefilerin sınırı aşmamasını” sağlamak için Faslı yetkililer tarafından “yakından izlendiğini” bildirdi. Yönetim kurulu üyeleri bu konuda “sıklıkla” “Fas konsolosluk ve diplomatik makamları” ile iletişim kurar.

Araştırmalarda adı geçen insanlar, bu konuda ne düşünüyor?

Veenendaal’daki cami Nasır’dan Hassan Saidi, yakın zamana kadar varlığından haberdar olmadığı araştırmaları okurken usulca konuşuyor. “Saçmalık,” diye mırıldanıyor ara sıra. Saidi, 2008’den beri caminin başkanlığını yapıyor. 2017’de kendisi ve topluluğu hakkında gizlice yazılanları ancak şimdi görüyor. “Şok oldum” diyor.

Camisine neden bu iddialara karşı kendini savunma şansı verilmedi? 

Saidi, belediye ile ilişkilerin her zaman açık ve iyi olduğunu söylüyor. Aldatılmış hissediyor. Bu belediyeye olan güvenime büyük bir darbe oldu” diyor. Bir yandan, yetkililerin ona gülümsediğini söylüyor: “’Hey Hassan. Nasılsın, senin için ne yapabiliriz?’ Ve arkamızdan bizi tamamen gözetliyorlar.”

Ede’deki Al Mouahidin camisinin eski bir yetkilisi, Van der Valk otelinin gürültülü lobisinde “selefist” olarak tanımlandığı raporu okuyor. “Ben Selefi değilim!” diyor şaşkınlıkla. Okumaya devam ediyor: aşiret ilişkileri, çatışmalar, kadınlar bölümü hakkında. Bu gerçekten sadece içeriden gelebilir, diyor.

Cami adamlarının hepsi aynı şeyi söylüyor: Bu ibadethanelerde herkes birbirini tanır, nesilden nesile geçer. Bir yabancının aralarına girmesi, alışılmadık ve kişisel sorular sorması ve onlar duymadan cevaplar alması mı? İmkânsız. Açıklamaları: Kendi çevrelerinden insanlar NTA için çalışıyor.

Soruşturma altındaki bir camide vaiz, NTA’nın “birkaç muhbiri” olması gerektiğini söyledi.

Bir yaz kampında okçuluk

Gizli soruşturmadan elde edilen bulgulara ne olacak? 

Veenendaal’daki bir sanayi sitesindeki küçük bir ibadet yerinde, katlanır sandalyelerdeki üç sürücü, Taubah vakıflarıyla da ilgilenen 2018’den bir raporu okudu. Her şey doğru değil, derler.

Onlara çok mantıklı geliyor.

Rapordan önce erkekler belediye ve polisle ilişkilerinin iyi olduğunu söyledi. Belediye başkanı geldi, belediye onları ramazanda yemeğe davet etti. 2019 yılında yönetim kurulunun belediyeye katılması gerekiyor. Bir adam gelerek kendini güvenlik danışmanı olarak tanıtıyor. Dost canlısı görünür, onlara “erkek” diye hitap eder, onlara bir kutu verir. Adamın güvenirliğine öyle inanırlar ki NTA çalışanı olduğunu ve şirketin onlar hakkında gizli bir soruşturma yürüttüğünü anlayamazlar..

Taubah soruşturmaya kötü bir başlangıç yapar. Vakıf ‘cephe siyaseti’ yapacaktı. “Kapalı kapılar” arkasında, Taubah radikal bir mesaj yayar. Vakıf, gençlerin okçuluk ve paintball oynadığı bir yaz kampı düzenler. Araştırmacılar, okçuluğun “Selefi öğretileri” içinde “şiddetli cihatçı mücadeleye hazırlık” olarak görüldüğünü yazıyorlar.

Belediye binasında, NTA güvenlik danışmanı Taubah adamlarına belediyenin yeni bir ev bulmalarına yardım etmek istediğini söyler. Konuşmaları takip edin. Danışman bir keresinde “Tamam, yardım edeceğiz” diyor – ses kayıtları NRC’nin elinde – “ama öğretmenlerinizin kim olduğunu, orada hangi kitaplar okuduğunu bilmek istiyoruz ve sadece içeri girebilmek istiyoruz. . Bunlar aslında üç koşul.” Ayrıca adamlardan bir grup vaizi artık davet etmemelerini de ister.

Taubah yöneticileri reddediyor ve asla istedikleri mülkü alamayacaklarını belirtiyorlar. Konseyin ani müdahalesinin nereden geldiğini ancak şimdi anlıyorlar: “gizli soruşturma”.

Veenendaal, rapora cevaben “baskıcı müdahaleler” yapıldığını doğruluyor, ancak hangileri olduğunu söylemiyor.

Bu nedenle belediye, şirketin yalnızca gizli soruşturmalar yürütmesine izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda NTA’dan bulgularla ne yapılması gerektiği konusunda fikirlere katkıda bulunmasını da istiyor.

Din dersleri

NTA ayrıca Zoetermeer’de çeşitli rolleri birleştirir. Büronun bir çalışanı 2014 ve 2015’te orada ‘ağ yöneticisi’ olarak topluluktan radikalleşme hakkında bilgi almaya çalışıyor. Aynı zamanda toplum merkezindeki bir başka NTA çalışanı da bu gençlere din dersi veriyor. Zoetermeer’deki hiç kimse bu Faslı-Hollandalı adamın, şirket için çalıştığını bilmiyordu. Cami başkanı Muhammed Boudadi, “Gençler’in onu bir vaiz ve rol model olarak gördüğünü” söylüyor.

 “Herkes ona güveniyordu.”

Bu vaizin ayrılmasından sonra, NTA 2018’de yeni bir görev alacak: Zoetermeer’deki Müslüman cemaati hakkında gizli bir soruşturma.

Arnhem’de ajansın daha da fazla rolü var. Belediyenin radikalleşme programı yöneticisi bir NTA danışmanıdır. Şirket ayrıca, radikalleşmiş sakinlere karşı önlemlerin tartışıldığı sözde ‘vaka danışmalarına’ katılıyor. Bu kişilerden bazıları denetimli serbestlik servisi tarafından incelenir ve denetlenir ve NTA aynı zamanda orada daimî uzmandır.

Bu Arnhemlilerin 2020’de terör şüphelisi olarak mahkemeye çıkması gerekiyorsa, NTA bilirkişi rolüne sahip olacak. Mahkumiyetten sonra: yine NTA. Şirket, Rotterdam’daki De Schie hapishanesinin terör departmanının daimi danışmanı olarak kalacak.

NTA’ya göre, tüm rolleri kesin olarak nasıl ayıracağını biliyor. Örneğin, çalışanlar yalnızca doğrudan dahil oldukları çalışmalara erişebilir. Kuvvet alanı analizleri üzerinde çalışan araştırmacılar başka görevler için görevlendirilmezler ve bunun tersi de geçerlidir.

Yine de, ilgili yetkililer, bu bir şirket için çok fazla güç olduğunu söylüyor. 

Ayrıca, hassas bilgiler başka şekillerde karıştırılabilir. Belediyeler, gizli soruşturmaları NCTV’ye ve polise iletir – aynı bilgileri almak için asla sızmamaları gerekir. Terörle mücadele görevlisinin bir sözcüsü, “en az on kuvvet alanı analizi” aldığını doğruladı.

Son yıllarda terör koordinatörü, özel büronun, bakanlık çalışanlarının, polisin ve dahiliyenin çalışma yöntemlerini düzenli olarak eleştirdi. Örneğin, istenmeyen ‘tekel konumu’ hakkında. Ve o belediyeler gizli servisin topraklarına NTA üzerinden gireceklerdi. Bu bilinirse, uygulamaların hükümetin aleyhine döneceği ve aslında radikalleşmeyi teşvik edeceği düşünülüyor.

Hiç müdahale olmadı. NCTV hala gizli soruşturmaları finanse ediyor.

Güvenmek

NRC gizli raporlarla ilgili sorular sorduğunda belediyeler onlardan uzaklaşıyor. Zoetermeer, böyle bir soruşturmanın artık “doğrulanamayacağını” ve artık “orantılı” olarak kabul etmeyeceğini söylüyor. Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb’in bir sözcüsü, “mevcut durumda” artık birkaç yıl önceki kurulumu tercih etmediğini söylüyor. 2020 yılında gizli bir soruşturmanın yürütüldüğü Leidschendam-Voorburg belediyesi, yöntemin gizlilik mevzuatına uygun olup olmadığını hiçbir zaman sorgulamadığını söylüyor. Şu anda konseyin yaptığı budur. Almere, gizli bir soruşturma başlatmak üzere olduğunu ve yöntemin yakında açıklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söylüyor.

Tüm bunları yıllar boyunca, NTA gizli soruşturmalar hakkında hiçbir şey açıklamadı. Şirket, bu yazının yayınlanacağını öğrenir öğrenmez, Ekim ayı başlarında kendi sitesinde bir açıklama yayınladı.

NRC, ajansa caminin sadece gözlemleyebileceğiniz halka açık bir yer olmadığını belirtmesinin ardından, şirket bu hafta sitedeki metni ayarlıyor. Sonra birdenbire sadece ‘ çevrimiçi dua hizmetleri’ ve ‘ çevrimiçi derslere’ katıldığını söylüyor . NTA yanıt olarak: “Web sitemizi düzenli olarak kontrol ediyor ve güncelliyoruz.” Şirket şimdi, araştırmacılarının camilerde gözlem yaptığını, ancak “çevrede” olduğunu reddediyor.

Zoetermeer camisinde başkan kendini aldatılmış hissettiğini söylüyor. “Polis ve belediyenin camimize serbestçe girebilmesi için son yıllarda inanılmaz derecede sıkı çalıştık. Eleştirel gençlere her zaman söyledik: Hükümete güvenebilirsin, onlar da bize güveniyor. Şimdi onlara ne söylemem gerekiyor?”

Ömer Altay: NCTV ve AIVD birimlerinin yaptığı yasadışı ve hukuk tanımazlık tavırlarından artık bıktık ve bunu kabullenip sindirmek hiç kolay değil.

Konuyla ilgili Hollanda Türk İslam Kültür dernekleri Federasyonu başkanı Ömer Altay Platform’a şu açıklamada bulundu:

Haberin içeriği trajikomik, biz Müslüman toplum olarak bu habere sevinelim mi yoksa üzülelim mi karar veremedim. Galiba, daha çok üzülecek bir haber konusu ve tabii bir o kadar da vahim.

Müslüman toplumu bu haberi kolay kolay hazmedemez vede etmemeli…! Hollanda’daki terörle mücadeleden sorumlu NCTV ve AIVD birimlerinin yaptığı yasadışı ve hukuk tanımazlık tavırlarından artık bıktık ve bunu kabullenip sindirmek hiç kolay değil.

NCTV ve AİVD’nin yaptığı ortak işbirliği ise; Hollanda’da bulunan Müslüman kurum ve kuruluşlara karşı yaptığı mesnetsiz ve hiçbir hukuki dayanağı olmadığı halde kanunlara aykırı davranışlardır. NRC Handelsblad gazetesine sızan haberde, NCTV ve AİVD Hollanda’da bulunan belediyeler ile işbirliğine girerek ve buradan da istihbarat toplayacağı küçük çapta kuruluşlar oluşturarak cami ve diğer İslami kuruluşlara “undercover” adı altında casusluk yapabilecek elemanları para karşılığında vede “özellikle” kendi ( cami ve cemaate yakın) insanlarımızı kullanarak istihbarat sağlamaya çalışmaları bizleri çileden çıkarmıştır.

En önemlisi ise; Fas kökenli Müslümanların, kendi insanlarını ” fişleme ” konusunda tereddüt etmeden NCTV ve AİVD’ye yardım ettikleri apaçık. Tabi, millet olarak hangi karaktere sahip olduklarının ifşası vede iflası demektir. 

Utrecht kentinde polis emniyet teşkilatında üst düzey görev yürüten bir faslı, özel olarak görevlendirilmiş olması, ayıbın bir değişik versiyonu olmasıdır. Ne acı bir gerçek! Kendi insanlarını para karşılığında ” gammazlamak”, ne ayıp değil mi? Üstelik bunu defalarca yapmaktadırlar ve yapmaya da devam ediyorlar. İsin garip tarafı ise; bu alanda uzman olan bir profesör açıklama yapıyor ve NCTV ve AİVD’nin yaptığının haksız bir davranış vede etnik grupların Hollanda toplumunda kutuplaştırmaya yönelik bir hamle olduğunu düşünüyor.

Buna rağmen,  NCTV ve AİVD kendi bildiğini okumakta ısrarcı davranıyor. Bu gibi hamleleri niçin diğer kurum ve kuruluşlara yapmıyorlar sorusu akla geliyor. Örneğin; Yahudilerin havra/sinagog içerisine de istihbarat toplamak için casus görevlendirmiyorlar…?

Bu gibi haberler gazetelere düştüğünde, NCTV ve AİVD’nin konudan haberdar olmadıklarını bildirmekle yetiniyorlar ve salak rolüne yatmaktan da kaçınmıyorlar Yaptıkları apaçık aymazlık ve kanunlara aykırı işler.

Hadsizlik diz boyu! İçimize, hem de bizim insanımızdan, “casusluk” yapacak, birini yerleştirecek kadar hadlerini aştılar.? Tabii, madalyonun öteki yüzünü de sorgulamak lazım, Kendi insanlarımız dediğimiz ikili oynayan beş para etmez insanlar, hangi ara dinini, milletini, kardeşini satar oldu? Sizce bunların haysiyet değeri kaç kuruştur…?

Lahey / Selim TURAN

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu