Güncel

Hollanda yeni nükleer santraller inşa etmek için üç şirketle görüşüyor

Reklam

Geçtiğimiz yıl hükümet, tercihen Borçele’de bir mevcut elektrik santralinin bulunduğu bir bölgede iki yeni nükleer santral inşa etmek istediğini açıklamıştı.

Jetten’e göre, üç potansiyel tedarikçi de minimum 1.000 megavat kapasiteli ‘III+ nesil reaktörler’ inşa etme deneyimine sahip. Jetten, kabine tarafından bazı tedarikçilere yaklaşılmamasının “jeopolitik ilişkiler nedeniyle” olduğunu belirtti. Daha önce kabine, Rusya ve Çin gibi ülkelerin projeye katılmasına izin verilmeyeceğini açıklamıştı, çünkü güvenlik risklerinin çok yüksek olduğu düşünülüyordu.

Önümüzdeki dönemde hükümet ve üç şirket, Hollanda’da yeni nükleer santrallerin inşa edilebileceği teknik ve mali koşulları değerlendirecek. Bu çalışmalar kapsamında, tasarımların Borçele’deki yerleşim bölgesine uygun olup olmadığı ve Hollanda’daki kurallara uyup uymadığı da incelenecektir.

Jetten, bu çalışmaların tasarımların hala ayarlanması gerekip gerekmediğini erken bir aşamada belirlemeye yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Ayrıca, maliyet tahminlerinin daha kolay yapılacağını ummaktadır. Bakan, bu şekilde projenin ilerleyen aşamalarında gecikme ve bütçe aşımı risklerinin azaltılabileceğini belirtmektedir.

Fizibilite çalışmalarının yazın başlaması ve yaklaşık altı ay sürecek olması planlanmaktadır. Hükümet, 2025 yılında hangi şirketle çalışmayı seçeceğini belirlemeyi hedeflemektedir. Yeni nükleer santrallerin ise 2035 yılında faaliyete geçmesi planlanmaktadır.


Source link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu