Güncel

Hollanda’da, Deventer Merkez Camii ile Amsterdam Eyüp Sultan Camii’nde hatimle teravih namazı kılınıyor

Hollanda’da, Deventer Merkez Camii ile Amsterdam Eyüp Sultan Camii’nde hatimle teravih namazı kılınıyor 

Hollanda’da Hatimle Teravih Namazı iki şubede kılınmaktadır.

Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı camilerimiz, Ramazan Ayı’nın girmesi dolayısıyla hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı.

Pandemi döneminden kalan kısıtlamaların tamamen kaldırılması ve teravihlerin hiçbir kısıtlama olmadan kılınabilmesinin sağlanmasından dolayı Ramazan güzel âdetlerinden biri olan hatimle teravih namazı geleneği de geri döndü.

Birçok camide imkân bulunmasına rağmen, cemaatin durumu dikkate alınarak hatimle teravih namazı kılınamamakla birlikte yine de bazı camiler, Din Hizmetleri Müşavirliği’nin izni ve Hollanda Diyanet Vakfı’nın sağladığı imkânlar ile hatimle teravih kıldırma geleneğini yaşatılmaktadır.

Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı Amsterdam HDV Eyüp Sultan Camii ile Deventer HDV Merkez Cami’nde, 2022 yılı Ramazan ayında hatimle teravih kıldırma geleneğinin sürdürülmesine karar verilsi.

Adı geçen bu iki camide görev yapan hafız din görevlilerimiz tarafından, cemaatin de talepleri dikkate alınarak gerekli onay alınmış ve Ramazan Ayı boyunca hatimle teravih namazı kıldırılmaya başlanmıştır.

Öte yandan, aynı geleneği sürdürmeye başlayan Rotterdam Ayasofya Camii’de bölge insanına bu güzel geleneğin yaşatılması çağrısında bulunarak imkânı olan herkesi camilerine davet ediyorlar.

Bu hizmetten faydalanmak isteyen bölgedeki Müslümanlarının, bu camileri ziyaret erek bu güzellikten istifade etmelerini tavsiye ediliyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu