Güncel

Hollanda Türkiye ile Olan Derin İlişkisinden Memnun!

Hollanda Türkiye ile Olan Derin İlişkisinden Memnun!

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra röportajda, Hollanda’nın Türkiye ile geniş ve derin ilişkisinin olmasından memnun olduğunu söyledi.

Dokuzuncu Türk-Hollanda İkili Konferansı için başkent Ankara’ya yaptığı ziyarette muhabirlere konuşan Hoekstra, Hollanda’nın Türkiye’de önemli bir iş aktörü olmasının yanı sıra Türkiye’nin de Hollanda’da önemli bir iş aktörü olduğunun altını çizdi.

“Şu anda çok yüksek bir seviyede olmasına rağmen, daha fazla ticaret, daha fazla iş, farklı alanlarda daha fazla fırsat için potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden devam eden ticaret ve yatırım trendlerini sürdürmek istiyoruz.” dedi.

Hollanda Patriot hava savunma sistemlerinin NATO kapsamında Slovakya’ya yerleştirilmesinin Hollanda’nın güvenliğini nasıl etkilediği sorulduğunda Hoekstra, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukrayna’daki savaşın Türkiye’yi tehlikeye attığını “uzun uzun görüştüklerini” söyledi.

“Ukrayna’ya şu anda yardım edebileceğimiz en önemli şeylerden biri askeri teçhizat. Çünkü savaş alanında güçlü olan bir ülke, kendini savunmayı başarırsa müzakere masasında da güçlü olacaktır.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye ve Hollanda’nın yüzyıllardır köklü ilişkileri paylaştığını ve bağlarını daha da geliştirmeyi dört gözle beklediklerini söyledi.

Çavuşoğlu’nun bu sözleri, Hollandalı mevkidaşı Hoekstra ile dokuzuncu Türk-Hollanda İkili Konferansı’nın ardından Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında geldi.

Çavuşoğlu, “Bölgesel gelişmeler, Ukrayna, Rusya ve Suriye konusunda görüş alışverişinde bulunduk.” dedi. Çavuşoğlu, Hoekstra’ya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmeler hakkında da bilgi verdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 11 milyar dolara (189,3 milyar TL) çıktığını ancak 20 milyar dolarlık hedefin ulaşılabilir olduğunu söyledi.

Bu yaz Türkiye’de bir milyona yakın Hollandalı turistin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Hollanda’da ikamet eden yaklaşık 500 bin Türk’ün hakları ve entegrasyonunun da tartışılan konulardan biri olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, onların esenliklerinin her iki ülkenin de karşılıklı sorumluluğu olduğunu söyledi.

Hollandalı Bakan Hoekstra ise her iki tarafın yetkililerinin güvenlik, göç ve ekonomi alanlarındaki fırsatlar da dahil olmak üzere çeşitli konuları tartışma fırsatı bulduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaşın ardından “çalkantılı jeolojik zamanların” küresel düzeni bozduğunu ve Hollanda’nın Türkiye’nin “tarafları müzakere masasına getirme” çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Hollandalı yetkili, PKK terör örgütüyle ilgili bir soruya yanıt olarak, ülkesinin AB ile birlikte terör örgütü olarak tanımladığını ve Hollanda’nın bu konuda Türkiye ile işbirliğine devam edeceğini söyledi.

Daha önce beş çalışma grubu Türkiye-AB ilişkileri, Türk-Hollanda toplumu, terörle mücadele, enerji ve iklim konularında görüş alışverişinde bulundu.

İlk olarak Mart 2008’de kurulan konferans, ikili bağları ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. Son oturum, COVID-19 salgını nedeniyle sanal olarak 27 Ocak 2021’de yapıldı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu