Güncel

Hollanda Üniversitelerinden çağrı, odası olmayan uluslararası öğrenciler gelmesin

Hollanda Üniversitelerinden çağrı, odası olmayan uluslararası öğrenciler gelmesin

Amsterdam Üniversitesi (UvA), De Vrije Üniversitesi (VU), Utrecht Üniversitesi (UU), Maastricht Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için çağrı yaparak odası olmayan öğrencilerin gelmemesini istediler.

Bir sözcü, VU’nun yabancı öğrencilere 1 Ağustos’tan önce bir öğrenci odası bulamadıkları takdirde çalışmalarını yeniden gözden geçirmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

Bu beş üniversiteye ek olarak, Groningen ve Nijmegen’deki kurumların da aday öğrencilere benzer mesajlar ilettiği söyleniyor.

Uluslararası öğrenci sayısı geçen yıl arttı

Önceki akademik yılın başında 26.000’den fazla öğrenci henüz bir oda bulamamıştı. Bu nedenle, örneğin Twente Üniversitesi, odası olmayan uluslararası öğrencilere başka bir yerde okumayı düşünmeleri çağrısında bulundu.

Nuffic örgütünün daha önce bildirdiğine göre, Hollanda kolej ve üniversitelerindeki uluslararası öğrenci sayısı geçtiğimiz akademik yılda yüzde 12 arttı. Toplamda, diğer ülkelerden yaklaşık 115.000 öğrenci, geçtiğimiz akademik yılda yüksek öğretime kayıt oldu.

Bu arada, yeni öğrenci yurtlarının sayısı talebin çok gerisinde kalıyor, bu da oda sıkıntısının keskin bir şekilde artacağı anlamına geliyor.

Amsterdam / Furkan TURGUT

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu