Güncel

CORENDON’UN DOĞUŞU VE VAROLUŞ MÜCADELESİ…

CORENDON’UN DOĞUŞU VE VAROLUŞ MÜCADELESİ…

Hollanda’da, biri yeme içme branşında (Atilay Uslu), diğeri de havacılık branşında (Yıldıray Karaer) yükseliş arayan iki ortağın kurdukları ufacık Corendon adlı firma, şimdilerde Türkiye’nin önemli stadyumlarından birine, isim sponsoru olacak kadar büyüdü ve hatta devleşti.

Corendon’un nasıl doğduğunu ve varoluş mücadelesini anlatmadan önce, hafta başında yapılan stadyum sözleşmesi ile ilgili haberi, Yavuz Nufel’in kaleminden okuyalım:

ANTALYA STADYUMU’NA KARADAN VE HAVADAN CORENDON DESTEĞİ

Corendon Airlines ile Antalyaspor arasında 2019 yılından bu yana devam eden iş birliği, stadyum isim sponsorluğu anlaşmasıyla taçlandırıldı. Antalyaspor’a verdiği desteğin kapsamını genişleten Corendon Airlines’ın yeni sponsorluk hamlesiyle Antalyaspor Stadyumu’nun ismi “Corendon Airlines Park Antalya” oldu.

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturulduTürkiye Spor Yazarları Derneği Levent Tesislerinde yapılan imza töreninde, konukları Corendon’un güzel hostesleri Beyza Çelikadam (solda) ve Gizem Şimşek (sağda) karşıladı. İmzaları ise Yıldıray Karaer (sağda) Aziz Çetin (ortada) ve Berkay Bahar (solda) attılar.

2 Ağustos Salı günü Türkiye Spor Yazarları Derneği Levent Tesisleri’nde Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Antalyaspor Başkanı Av. Aziz Çetin, Antalyaspor Asbaşkanı Berkay Bahar, Corendon Airlines ve Antalyaspor yöneticilerinin katılımı ile düzenlenen basın lansmanında, anlaşmayla ilgili detaylar paylaşıldı.

Corendon Airlines CEO’su Yıldıray Karaer, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Antalya’ya ve Antalyaspor’a değer katmasını hedeflediğimiz bu iş birliğinden onur duyuyoruz. Sporun gelişimine katkı sağlamak, marka değerlerimizi oluşturan unsurların başında geliyor. Markamızın faaliyetlerine başladığı günden bu yana hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok spor kulübüne, elit sporcuya ve spor organizasyonuna sponsorluk desteği sağladık. Antalya merkezli bir şirket olarak şehrimizde düzenlenen spor organizasyonlarına ve Antalya’da faaliyet gösteren spor kulüplerine ise ayrı bir önem veriyoruz. Antalyaspor’un kuruluşundan bu yana şehrimizi başarıyla temsil etmesinden gurur duyuyoruz. Antalyaspor ile olan iş birliğimiz, 2019’dan bu yana güçlü bir şekilde devam ediyor. Forma sponsorluğu ile başlayan iş birliğimizi, filomuzdaki uçaklardan birini Antalyaspor logosu ve renkleriyle giydirerek desteğimizi farklı bir boyuta taşımıştık. Antalyaspor uçağımız halen Corendon Airlines’ın Avrupa seferlerinde kullanılarak Antalyaspor’un amblemini uluslararası hava sahasında ve havalimanlarında dalgalandırıyor. Corendon Airlines Park Antalya’nın Antalyaspor’a şans getirmesini ve başarılı dolu bir sezona ev sahipliği yapmasını diliyorum” dedi.

metin, dik içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturulduCorendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Antalya’nın Avrupa ve Türkiye turizminin başkenti olduğunu belirttikten sonra şöyle devam etti:“Biz Corendon Turizm Grubu olarak 25 yıldır turizm sektörüne hizmet etmeye devam ediyoruz. 2005’ten beri hava yolu taşımacılığı yapıyoruz. Sadece Türkiye Sivil Havacılık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı değiliz. Hollanda ve Malta’da iki Avrupa bayraklı hava yolunun da işletmeciliğini yapıyoruz. Avrupa bayraklı hava yolları ile Türkiye turizmine yapmış olduğumuz katkı gibi diğer Avrupa ülkelerine de kendi organizasyonumuzla turizm faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. 65 ülkede 165 havalimanına uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Ancak  Türkiye dünyada eşi benzeri olmayan bir ülke. Antalya ise Türkiye turizminin başkenti. Antalya ne İspanya’nın Mayorka’sı ne Yunanistan’ın Girit’i. Antalya bambaşka bir yer. Dünyada Antalya’yı bilemeyen kimse yok. Antalya Türkiye turizminin başkenti olduğu gibi aslında Avrupa turizmin de başkenti denebilir. Çünkü Avrupa’da faaliyet gösteren hiçbir turizm grubu Antalya’da var olmadan varlık gösteremez. 25 yıldı turizm yapmış olduğumuz bu şehir bizim için hem Türkiye için çok önemli.”

Fraport TAV Antalyaspor Başkanı Av. Aziz Çetin ise, iki Antalya markasının dayanışmasının örnek olması gerektiğini belirterek; “Bugün burada, örnek bir birliktelik için bulunuyoruz. Antalya’nın 1966’dan bu yana en büyük markası olan Antalyaspor’umuz ile 18 yıllık genç yaşına rağmen Antalya’dan çıkıp bir dünya markası olan Corendon’un iş birliği, sadece Antalya’ya değil, Türkiye’ye örnek olmalı. Özellikle şehir takımlarının, kendi kentinin değerleri tarafından sahip çıkılmasına ihtiyacı var. Bugüne kadar kentimizin önemli markaları ile güzel iş birliktelikleri yaptık. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ne mutlu ki; ortaya koyduğumuz vizyon, yönetimimiz ile teknik heyet ve futbolcularımız arasındaki uyum, aldığımız başarılı saha sonuçları ve titizlikle uyguladığımız mali disiplin, artık ulusal ve bugün olduğu gibi uluslararası markaların da dikkatini çekmeye başladı. Corendon ailesi bize, biz de onlara güç katarak her iki Antalya markasını daha da yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Fraport TAV Antalyaspor Asbaşkanı Berkay Bahar ise yaptığı konuşmada görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “ Bugün ne mutlu ki, iki önemli Antalya markasının Antalya için iş birliğine şahit oluyoruz. Bu sponsorluğun, sadece stadyum isminden ibaret olmadığının altını çizmek isterim. Tesislerimiz, antrenman sahalarımız, formalarımız gibi farklı alanları da kapsıyor. Corendon’un kulübümüze yaklaşımı ve verdiği destek bizler için çok kıymetli. Başta, aynı zamanda Antalyaspor yönetim kurulunda birlikte çalıştığımız Sayın Yıldıray Karaer olmak üzere tüm Corendon Airlines ailesine kulübüm adına teşekkür ediyorum.”

Toplantıya video konferans yöntemiyle katılan Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin de, “Antalyaspor olarak bir felsefe ortaya koymaya çalışıyoruz. Sezonu iyi kapattık. İnşallah oradan devam edip üzerine koyarak devam ederiz. Yeni sezonda heyecanlı ve mutluyuz. Benim hocalık kariyerimde ilk defa sezon başı geçirdim. Umarım meyvelerini toplayabilirim. Çok iyi rakibe karşı başlıyoruz” dedi.

ağaç, açık hava, uçak, gök içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu Corendon Airlines ile TAV Antalyaspor arasındaki iş birliği, 2019-2020 sezonunda forma sponsorluğu ile başladı. Corendon Airlines, 2020-2021 sezonda Ziraat Türkiye Kupası finaline çıkan Fraport TAV Antalyaspor için özel bir takım uçağı hazırladı. Dış yüzey tasarımı tamamen Antalyaspor logosu ve renkleriyle kaplanan Boeing 737-800, Fraport TAV Antalyaspor kafilesini Beşiktaş ile oynanan final maçına uçurdu. Ayrıca Antalyaspor uçağı Corendon Airlines’ın Avrupa seferlerinde de kullanılarak Antalyaspor’un amblemini uluslararası hava sahasında ve havalimanlarında dalgalandırdı.

Corendon Airlines Park Antalya hakkında bilgiler:

Yeni adıyla “Corendon Airlines Park Antalya”, 33 bin 32 kişilik koltuk kapasitesiyle geniş bir taraftar kitlesini ağırlayabiliyor. 26 Ekim 2015’te, Süper Lig 2015-16 sezonu 9. haftasındaki Antalyaspor-Beşiktaş maçıyla resmi açılışı yapılan stadyum, Türkiye’nin tek oval mimarili stadı olma özelliğini taşıyor. 90.251 m2 alana oturmakta olan “Corendon Airlines Park Antalya”nın toplam inşaat alanı ise 87.331 m2. Toplam çatı alanı 22.118 m2 olan stadyumun çatısında 1400 kw elektrik enerjisi üreten fotovoltaik güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Türkiye’nin kendi enerjisini üreten ilk stadyumu olan “Corendon Airlines Park Antalya”da, 6 adet VIP girişi, 1 adet başkanlık locası, 46 adet VIP loca (4 adet 85 kişilik, 42 adet 20 kişilik), 7500 m2 AVM alanı, 29 adet büfe, 14 adet mescit bulunuyor.

CORENDON’UN DOĞUŞU

Atilay Uslu’nun, babası ile birlikte çalıştırdığı müzikli restauranta, ilan işleri için gece yarısı uğramıştım. O zamanlar ben de oğlum Ruşen ile birlikte THY temsilciliği, seyahatçılık ve banka kredi işleri yapıyordum. Atilay o gece bana, ‘Abi ben de seyahatçılığa başlayacağım, ne dersin?’ diye sormuştu. O sırada seyahatçılık çok kötü gidiyordu. Ben de kendisine ‘Sakın ha, üç beş kuruşluk bilet komisyonu ile çabuk iflas edersin’ demiştim. Ama buna rağmen, Atilay’dan iki hafta sonra ‘Mega Reizen’ için açılış davetiyesi gelmişti. Gittiğim açılışta, 15 metrekarelik bir dükkan ve içinde misafirler için birkaç tepsi baklava görmüştüm. Kutladım ama, içimden de ‘Allah yardımcısı olsun’ demiştim.

THY, ‘Çok fazla acenta var’ gerekçesiyle Atilay’a bilet vermemişti. Atilay uçak biletlerini bizim ofisten alıyor ve banka kredisi için başvuranları da bize yönlendiriyordu. Atilay, gerçekten mütevazi bir şekilde çalışma yaparken, Türkiye’de otelleri olan Murat Bilal ile ortak oldu ve bir kış sezonunda Snowman (Kardan adam) tur operatörlüğünü kurdu. İlk işleri kış turizmiydi. Çok başarılı oldular. Bu başarı üzerine bu kez Sunman (Güneş adam) adı altında yaz turizmine başladı.

metin, gazete içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Atilay Uslu’nun babası, Emirdağlılar’ın Hollanda’daki Ağa’sı Ata Uslu’ydu.

1 yaşında iken getirildiği Hollanda’da, ilk ve orta okuldan sonra elektronik tahsili gördü. Fokker adlı uçak fabrikasında kokpit düzenlemesi yapıyordu. Kahvehanecilik, lokantacılık, dönercilik derken, 1990 yılında 22 yaşında iken, kendini birden bire seyahat dünyasının içinde buldu. Seyahat dünyası içinde önce ciddiye alınmadı. Ama deneyim kazandıkça o dünyanın içinde ses getirmeye başladı.

CORENDON ATAĞI

Atilay Uslu, 1993 yılında tanıştığı Yıldıray Karaer ile yeni bir planı uygulamaya koydu.

Yıldıray Karaer, çeşit havayolu şirketlerinde müdürlük yapmış iyi bir havacıydı. Atilay Uslu ise tur operatörlüğünde deneyim kazanmıştı. Kafa kafaya verdiler ve tur operatörlüğü ile birlikte havacılığa da başladılar. Dünyanın en kıymetli taşlarından biri olan Corendon’u ve rengini isim olarak seçtiler.

İlk şaşırtıcı programları, Türkiye gidiş-geliş 19.00 Euro atraksiyonu oldu.

Daha sonra da ucuz ama kaliteli tur programları başladı.

Seyahat dünyasında bıyık altından gülünen Corendon, birden bire rakip ağlatır duruma geldi.

Hollanda’nın en büyük tur operatörlerini de geride bırakan Corendon, tur operatörlüğü ve havacılıktan sonra otelciliğe de soyundu. Önce turist götürdükleri yerlerde otel kiralamaya başladılar. Daha sonra Amsterdam’da bir kolej otelini satın aldılar. Otelcilikte iyi bir gelecek gören Uslu ve Karaer, ofis olarak kullanılan büyük bir binayı satın alarak restore ettiler ve burayı da otele çevirdiler.

metin, gazete içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Hollanda’nın gazeteleri Corendon’dan sitayişle söz etmeye devam ediyorlar. Üstteki gazete kupüründe, ‘Mütevazi seyahat acentası sahibi Atilay Uslu’nun sınırsız hırsı var’ ve ‘TÜRKİYE’NİN KRALI; ŞİMDİ MISIR’I FETHEDECEK’ başlıkları kullanılmış.

OTOYOLU KAPATILDI

Corendon’un en ilginç atraksiyonlarından biri de, Schiphol Havalimanı yakınındaki ‘Benelüks’ün en büyük otelinin’ açılışında yaşandı.

Corendon Hotels&Resort bünyesinde bulunan Village Hotel Amsterdam, bahçesinde bir jumbo jet ile hizmet veriyor. Schiphol Havalimanı’ndan Village Hotel’e nakledilirken tarlalardan ve otobanlardan geçen, dünyanın en eski Boeing 747-400’ü, otelin bahçesine 57 manevrayla yerleştirilmişti. Transferi sırasında büyük ilgi gören Boeing 747-400, otel bünyesinde restoran, kafe ve kütüphane olarak kullanılıyor.

Corendon’un 2018 yılı Mayıs ayında 9’uncu oteli olarak Amsterdam’ın havalimanı bölgesi Schipholweg in Badhoevedorp’da açtığı 4 yıldızlı Village Hotel, üç farklı binada yer alan 680 oda, suit ve stüdyo daireden oluşuyor. Otelde çeşitli restoran ve barlar, havuz ve fitness aktivitelerinin yanı sıra, 11 adet tam donanımlı toplantı odasıyla hem tatil hem de iş amaçlı seyahat eden konuklara birçok imkân sunuluyor. Daha önce dünyaca ünlü Sony markasının Amsterdam’daki ofisi olarak kullanılan sembol binanın renove edilmesiyle otele dönüştürülen Village Hotel’in yatırım bedeli 80 milyon Euro’ya ulaşmıştı.

Corendon’un, Hollanda Antillerinde (Karaipler) yer alan Curaçao Adasındaki inşaatı tamamlanmakta olan ve bir kısmı açılan oteli ‘Corendon Beach Resort’, grubun 10’uncu oteli olacak.

Corendon ortakları Atilay Uslu, “Village Hotel aslında Corendon Hotels and Resorts’un içinde uçak bulunan ikinci oteli. Daha önce de Amsterdam’daki ilk otelimiz olan Corendon City Hotel’in 7. katına gerçek bir Boeing 737 kokpiti yerleştirmiştik. Büyük ilgi gören bu odayı hem eğitim hem de simülasyon odası olarak hizmete sunmuştuk. Şimdi de Village Hotel’in bahçesinde dünyanın en eski jumbo jetiyle misafirlerimize bambaşka bir deneyim yaşatacağız. Hedefinde her zaman fark yaratan, kaliteli hizmet sunmak olan bir marka olarak bundan sonra da yeniliklerimizle adımızdan söz ettirmeye devam edeceğiz.” diyor.

BERK GÜDEN FAKTÖRÜ

metin, adam içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Corendon Airlines’in Amsterdam müdürlüğünü yapan Berk Güden, havayolu şirketinin güçlenmesinde rol oynayanların başında gelir. 40 yıl önce THY Amsterdam’dan, İstanbul Havayolları’na müdür olarak geçen Berk Güden, havacılık sektöründeki deneyimi sayesinde, meydana gelen tüm pürüzleri çözmeyi başarıyor. 40 yıllık Hollanda serüveninde pek çok dost edinmiş olan Berk Güden, aynı zamanda bir sigara paketleri koleksiyoncusudur. Bu konuda TRT’de röportajı yayınlanan Güden’in, paha biçilmez nitelikte binlerce sigara kutusu vardır.

İlhanKaraçay

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu