Güncel

Hollanda Türk Federasyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. Yıldönümünü Coşkuyla Kutladı

Hollanda Türk Federasyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. Yıldönümünü Coşkuyla Kutladı

Programa, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan başta olmak üzere Müsiad Hollanda başkanı Ali Köklü ve ekibi, Hollanda Türk Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Altay Hotiad’tan Mehmet Keskin, TNOP Başkanı Durmuş Doğan ve Hollanda’nın değişik kentlerinden Ülkücüler katıldı.

Türk Bayraklarının hakim olduğu salonda, Grup Su’nun katkıları ile Zafer İşleyen, Kaan Tahancı, Gökhan Tekin ve Ümran Gülcan’ın sahne aldığı şölende sanatçılar katılımcılara coşku dolu saatler yaşattılar.

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programda başta Atatürk olmak üzere tüm şehitler için dua edildi, saygı duruşunun ardından Hollanda ve Türkiye Milli Marşları okundu. Hollanda Türk Federasyon başkanı Murat Gedik ve Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan selamlama konuşması yaptılar.

Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan: Nice 100 yıllara diyor, bayramınızı kutluyorum

Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan “Önümüzdeki sene cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Nice 100 yıllara diyor, bayramınızı kutluyorum. Yurt dışında bu kutlamalarının önemi bir kat daha artıyor. Gelecek nesillerimiz için milli birlik ve beraberlik şuuru içinde hareket ederek provokasyonlara fırsat vermeyeceğiz. Rotterdam’da gençlerimiz bu bilinçle hareket etmiştir. “ dedi.

Murat Gedik: Ezbere Türk milliyetçiliği, Atatürk Milliyetçiliği olmaz

Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik konuşma öncesi Hollanda Türk Federasyonun kuruluşundan günümüze kadar emeği geçenlere plaket takdim etti.

Murat Gedik, konuşmasında sık sık Atatürk’e vurgu yaparken 15 Temmuz öncesi izlenen bazı politikalara eleştiride bulundu.

Gedik, Cumhuriyetimizi kuran başta Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. 5 bin yıllık bir devlet geleneğimiz vardır. Bunu zaman zaman inkar edenler var. Bizler Başbuğumuzun evlatları olarak Yavuz misali Şah İsmail de bizimdir, Yıldırım Beyazıt’ta bizimdir Timur da bizimdir, diyoruz. Yağlı urganlara rağmen, yaşasın devlet diyoruz.

15 Temmuz’dan sonra herkes ülkücü oldu

Murat Gedik: Türkiye’den vaz geçemeyiz, Türkiye yıkılırsa Dünya Türklüğü yok olur. Sayın Bahçeli 15 Temmuz öncesi tehlikeyi önceden sezmiş teşkilatlarımıza cemaatlerin yayın organlarının girmesini yasaklamıştır. Fakat ne hikmetse 15 Temmuzdan sonra herkes ülkücü oldu. Ezbere Türk milliyetçiliği, Atatürk Milliyetçiliği olmaz.

Atatürk ile sorunu olanların geçmişte bir kuyruk acısı vardır. Var olsun Atatürk

Atatürk’ü bilmek, Cumhuriyeti benimsemek yaşadığımız toplumda birlik beraberlik ve huzurun temelidir.

Yaşasın iki devletimiz birincisi Türkiye Devletimiz, ikincisi liderimiz Devlet Bahçeli beyimiz. Kim derdi ki beş on yıl önce Akdeniz’de söz sahibi olacağız, Karabağ’da Türk bayrağı dalgalanacak. 2023 Türk milletinin geleceğinin teminatının yıl dönümüdür. Sırada diğer mazlum ülkeler var inşallah. Bayrağı asla yere düşürmeyin , o bayrak başbuğumuzun dediği gibi sizlersiniz.. 
Ne mutlu Türküm Diyene.

Amsterdam / Ebubekir TURGUT

Foto: Deniz ERKOCU

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu