Güncel

IHO-EBRAR: BÜTÜN GÜCÜMÜZLE DEPREMZEDELERİN YANINDAYIZ

IHO-EBRAR: BÜTÜN GÜCÜMÜZLE DEPREMZEDELERİN YANINDAYIZ

Malumunuz olduğu üzere 6 şubat pazartesi saat 4 sularında bütün Türkiye’yeyi derinden sarsan ve yüzyılın felaketi olarak tanımlayabileceğimiz ardarda büyük bir deprem gerçekleşmiştir. Bu deprem ne yazık ki lokal bir düzeyde olmayan Türkiye’nin güneydoğusunda çok geniş bir alanda yıkım oluşturarak, onbinden fazla binanın yıkılmasına ve onbinlerce insan enkaz altında kalmasına sebep olmuştur.

İho Ebrar yardım kuruluşu olarak haberi ilk duyduğumuz sabah erken saatlerinden itibaren yardım gönüllülerimizde irtibat kurarak ilk yardımlarımızı gönderdik. Sabah erken saatlerde ilk şaşkınlık devresinde insanlarımıza hemen sıcak çorba, su ikramında bulunarak çalışmalarımıza başladık.

Akabinde felaketin ilk saatlerinden itibaren depremin etkilediği tüm şehirlerdeki gönüllülerimizi harekete geçirerek sahada yapılması gereken çalışmaları tespit ederek işe koyulduk.

Özellikle gerek depremzedelerin, gerekse onlara yardım etmeye çalışan tüm yardım kuruluşlarımızın, kurtarma ekiplerinin ihtiyaç duyacağı sıcak yemek, su, battaniye gibi öncelikli ihtiyaç duyulan malzemeleri yapılan yardımlar nispetinde, imkanlarımız çerçevesinde ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam ediyoruz.

Burada özellikle Avrupa’daki gurbetçilerimize seslenmek istiyorum. 

Deprem bölgesinde yaptığımız saha çalışmasıyla AFAD ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ihtiyaç listesi oluşturarak buradan yapılan yardımları bu çerçevede yapıyoruz.

Avrupa’daki gurbetçilerimiz bu felaket karşısında gereken duyarlılığı göstererek yardımlarda bulunmak istemektedirler. Ama şunu da belirtmekte fayda vardır ki bir afet anında ihtiyaç listesi düzgün bir şekilde tespit edilmezse yapılan yardımlar sadece sahadaki ekiplerin işini güçleştirecektir.

Özellikle Hollanda’da depremzedelere ulaştırılmak gurbetçilerden elbise toplanılmasını iyi niyetle yapıldığından emin olmama rağmen doğru bulmuyorum. 

Zira sahada yaptığımız çalışmalarda elbise toplanılması yapılacak belki de son iş olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Depremzedelerin şu anda ihtiyaç duyduğu düzenli bir şekilde yemek dağıtımı, aşırı soğuklara karşı barınma ihtiyacı, battaniye, soba, jeneratör, temiz içme suyu gibi temel ihtiyaç maddeleridir.

Buradan toplanacak elbiseler ne yazık ki zaman kaybı olduğunu düşünüyoruz. Zira bu elbiselerin çeşitlendirilmesi, paketlenmesi, tırlar ile deprem bölgesine ulaştırılması ne yazık ki çok güç ve zaman alan bir iştir. Ayrıca bu malzemelerin deprem bölgesinde dağıtımının yapılması da çok sıkıntılı olacaktır. Zira bölgedeki Kızılay, Afad gibi kurumlar ile yaptığımız görüşmede böyle bir taleplerinin olmadığı, gelen malzemelerin dağıtımının da yapılmasının mümkün olmadığını belirttiler.

Evet Avrupa’daki gurbetçilerimiz bu büyük afet yüzünden derinden etkilenmiş ve bunun acısını içinden hissetmiştir. 

Bu çerçevede gurbetçilerimiz afet bölgesine yardımlarda bulunmak istiyor.

Burada halkımıza şu çağrıda bulunmak istiyoruz. Lütfen yardımlarımızı nakdi bir şekilde deprem bölgelerine ulaştırınız. Hangi kurum aracılığıyla yaptığınızın bir önemi yok. Sadece yapmanız gereken yardımlarınızı kullandığınız elbiseleri bölgeye göndererek yapmamaları, bunun kesinlikle orada bir merhem olmayacağını bilmeleri gerekir. Ayrıca yapacağınız yardımlarında ulaşıp ulaşmadığının da takipçisi olmalarını istiyoruz.

Bizde iho-Ebrar yardım kuruluşu olarak dünyanın birçok bölgesinde yaptığımız çalışmalar ve 12 yıllık saha tecrübemizle depremin başından itibaren afet bölgesine ulaştık ve hemen çalışmalarımıza başladık ve sonuna kadar da orada halkımızın yanında bulunacağız.

Ayrıca burada İki gün içinde birçok sivil kuruluş bize ziyarette bulunmuş olup iho Ebrar ile birlikte şeffaf bir şekilde yardım çalışmalarına katılma taleplerini bize iletmişlerdir.

Bizde bu konuda elimizden geleni yapacağız. Gerek burada bu kuruluşlar aracılığıyla toplanacak olan yardımların yerine ulaşması ve ihtiyaç olunun malzemenin tedarik edilerek dağıtılması, gerekçe gönüllü doktorların bölgeye ulaştırılıp Türkiye’deki kurumlar ile birlikte çalışma alanı oluşturulması için çalışmalar başlattık

Son olarak şunuda belirtmek istiyorum ki biz iho Ebrar yardım kuruluşu olarak depremzedelere üşüdüklerinde sıcak bir battaniye ulaştırmak, acıktıklarında hemen yanı başlarında sıcak bir kap yemek pişirmek, susadıklarında ise bir bardak su ikram etmek, barınma ihtiyacı hissettiklerinde başlarında bar çatı olmak için elimizden geleni yapacağız ve buradaki gurbetçi kardeşlerimizden de bu konuda bizi yalnız bırakmamalarını istemekteyiz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu