Yaşam

Nureddin Yıldız: Kaçıran bin pişman! Zilhicce ve muhteşem ilk 10 gece

Bismillahirrahmanirrahim, elhamdulillah ve’s-salatu ve’s-selamu ala Resullullah

Aziz kardeşlerim,

Allah Teala belli günleri diğer günlerden daha değerli tuttuğunu bize haber veriyor. “Neden belli günler senenin tamamından daha değerli oluyor?” sorusunu soramayız. Böyle murat etmiş Allah, böyle haber vermiş bize; der iman eder gereğini yaparız. Fecr Suresinde “vel fecri ve leyâlin aşr(in)” diye geçen 10 yemin edilmiş gece, Zilhicce ayının ilk 10 gününü yansıtıyor.

Allah, 10 geceye niye yemin eder?

Güneşe niye yemin ediyor? Fecr’e niye yemin ediyor? Geceye niye yemin ediyor? O bilir niye yemin etti ama biz de anlarız ki: ortada bizim dikkatimizin yoğunlaşması gereken önemli bir durum var.

“Ve’l fecr ve leyâlin aşr”: Fecr’e yemin olsun, 10 geceye yemin olsun buyurduysa Allah, 10 gece de yoğunluk olduğunu, büyük işlerin yapıldığını, yapılacağını hisseder mümin. Zilhicce ayı kameri ayların 12.’sinin adıdır ama biz şöyle bilebiliriz: Kurban Bayramı’na 10 gün kala ki zaman dillimi yani içinde Kurban Bayramı’nın gününün de bulunduğu geriye doğru 10 gün; Allah’ın üzerine yemin ettiği günlerdir. “Ve leyalin aşr” bunlardır.

Her yıl güneş takvimine göre farklı günlere rastlıyor. Geçen seneye göre bu sene 10 gün önce gelecek bugünler. Kurban Bayramı’na 10 gün kala müminin; Allah’ın yemin ettiği bu heyecanlı ve mühim 10 gün başlıyor diye bilmesi lazım.

Resulullah sallallahu aleyhi vessellem Efendimiz buyuruyor ki Buhari’nin rivayet ettiği bir Hadis-i Şerifte: “Senenin hiçbir zamanında şu 10 günde yapılan kadar değerli bir iş yapılamaz.” Elbette farzlar değil; sabah namazı, yatsı namazı, Cuma namazı, zekât her zaman en değerli ibadetler o ayrı… Nafile; daha çok sevap kazanmak, cennete daha yakın olmak için şu 10 gün içerisinde yapılan kadar değerli bir iş yapılamaz.

Böyle buyurunca Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz; ashab-ı ikram biliyorlar ya cihad çok değerli. “Ya Resullullah cihadda dahil mi buna?” diye sormuşlar. Buyurmuş ki: “Evet, cihadda dahil.” Hiçbir nafile ibadet, şu 10 gündeki kadar değerli olmaz. Ancak bir Müslüman bir daha geri dönmeyeceği şekilde cihada giderse yani gidip şehit olur kalırsa, 365 günün ne zamanında o makamı yakalarsa o ayrı. Onun dışında cihad bile şu 10 günde yapılan nafile ibadet kadar değerli değil.

Demek ki aziz mümin kardeşlerim, her zaman hazırız Allah’a kulluk için. Her gün sevap kazanmak için hazırız. Ama Kurban Bayramı’na 10 gün kala yani Zilhiccenin 1’i, 2’si, 3’ü, 4’ü, 5’i, 6’sı, 7’si, 8’i, 9’u, 10’unda… -10. gün bayram zaten- Allah’a daha yakın olmak, cenneti daha yakın hissetmek, günahlarımızdan kurtulmak için her ne yapacaksak bunu hazır ve aktif hale getirmek için daha gayretli olmalıyız. 

Farzları zaten yapacağız, yapıyorduk. Haramlardan zaten kaçıyorduk, kaçmaya devam edeceğiz ama nafile olarak yani mecbur değildi ama sevap kazanmak istiyoruz diye yapacağımız işler… Bu 10 günün ilk 9’unu oruçla geçirebiliriz. Kurban Bayramı yani 10. gün oruç tutulmaz. En azından 9. gününü yani Arefe gününü oruçlu geçirebiliriz. Mümkünse pazartesi-perşembe günlerini oruçlu geçirebiliriz. Ama birden 9. güne kadar nafile orucu tutarsak muhteşem olur. Sadakalar verebiliriz. Bu niyetle sıla-i rahim yapabiliriz. Hayırlı işler yapabiliriz.

Ama hepsinden daha önemlisi; Allah’ın üzerine yemin ettiği şu 10 günü Allah’a dönüş günü yapabiliriz. Faize veda edebiliriz. Allah Teala’nın haram ettiği işlere veda edebiliriz. Tembelliğe veda edebiliriz. Aile içi huzursuzluğa veda edebiliriz. Daha çok ilim öğrenmeye karar verebiliriz. İslam için, ümmet için daha çok çalışmaya karar verebiliriz. Cemaatle namaz kılmaya karar verebiliriz. Bir sünneti, iki sünneti, üç sünneti hayatımızda yeniden canlı hale getirmeye karar verebiliriz. Yani madem Allah bu 10 geceye yemin ediyor, biz de Allah’a doğru daha hızlı yürümeye yemin edebiliriz. Böylece müthiş bir kazanımız olur.

En mübarek günleri, en mübarek işlerle değerlendirdiğimiz zaman buna melekler şahit olur, yaşadığımız toprak şahit olur ve biz bu dönüşümle Allah’ı kazanırız, cennetini kazanırız; kazanan oluruz. Bunu bu sene yapamazsak seneye ertelersek hem senenin geleceği belli değil hem geçen sene de bu seneye ertelemiştik bu dönemi… Melekler o zaman bizi geçen sene fırsat kaçıran adam olarak kaydetmişlerdi. Bir önceki seneyi de öyle kaydetmişlerdi. Buluğ çağına erdiğimiz günden beri eğer Zilhicce’nin 10 gününü dönüşüm günleri olarak değerlendiremiyor, altın günlerden yaşayamıyorsak her sene melekler bizi fırsat tepen mümin olarak kaydediyorlar demektir. 20 sene geçtiyse buluğ günümüzden itibaren; 20 kere bu damgayı yedik. Fırsat kaçıran insan! Bu yıl bunu değiştirmek ve bu altın günlerinden istifade etmek elimizdedir. Eğer cennet ve Allah’ın rızası arzumuz varsa…

Bu arzumuzda samimi isek… Arzu herkeste olur da samimiyet esas olan. Bugünler içerisinde bütün nafile ibadetler değerlidir. Zikir değerlidir. Bu 10 gün içinde tam bir Kur’an hatmi yapılabilir. Bir Ramazan ya da küçük bir Ramazan gibi değerlendirebiliriz. Ama her şeyden önemlisi yanlışlara veda etmektir. Yapılacak en iyi iş odur. Çünkü yanlış, kovamızdaki delik demektir. Ne yaparsan yap doldurduğun aşağıdan boşalıyor. Faiz, yalan, kul hakkı, haram işlemeler, namaz terk etmek bunlara veda ettik mi müthiş bir hareketlenme sağladık demektir.

Bir de bu 10 gün içerisinde bil hassada Arefe gününden itibaren ki bölümde tekbir getirmek mühim sünnetlerdendir. “Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber ve lillahil hamd” diye tekbir getirelim. Tekbir getirdikçe melekler şahidimiz olur.

Rabbimden nefsim ve bütün mümin kardeşlerim, bacılarım için niyaz ederim ki: Allah’ın üzerine yemin ettiği şu mübarek 10 gece, güneşimizin parladığı ümmetimize huzurun geldiği dönüşüm günümüz olsun. Hepimize de mübarek olsun.

Ve sallalllahu ve sellem ala seyyidina Muhammed ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Velhamdulillahi Rabbil alemin.  

Dinlemek için tıklayınız.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu