Yaşam

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

İnsanların karakterlerini ve dolayısıyla da hayatlarını etkileyen en önemli faktör, alışkanlıklarıdır. Alışkanlıklar, insanların yaşanan olay veya durumlar karşısında nasıl tepki göstereceklerini ve ne yönde bir sonuca varacaklarını etkiler. Bir alışkanlıktan vazgeçmek ise yeni bir alışkanlık edinmek kadar kolaydır.

Etkili insanların 7 alışkanlığının birincisini “Proaktif ol” oluşturmaktadır. İkincisi, “Sonunu düşünerek işe başla” ve üçüncüsü de “Önemli işlere öncelik ver”dir. Bu üç alışkanlık, özel zafer alışkanlıkları olarak gruplandırılır. Dördüncü alışkanlık “Kazan/kazan diye düşün”, beşinci alışkanlık “Önce anlamaya çalış, sonra anlaşılmaya” ve altıncı alışkanlık olan “Sinerji Yarat” da genel zafer alışkanlıkları olarak gruplandırılır.

7. ve son alışkanlık ise “Baltayı bile”dir. Bu ilke, kişinin kendini dengeli bir şekilde yenilemesini ifade etmektedir. İnsan doğasının dört boyutunu teker teker ele alarak yaşanacak gelişmelerin etkileri anlatılmaktadır. Eksik veya olumsuz yönde bir yenilenmenin neden olacağı sonuçları ve yaratacağı etkileri kapsamaktadır.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu