Yaşam

Prof. Dr. Mehmet Görmez’e Bosna’dan İslâm’a hizmet ödülü

Bosna’da İslâm’a hizmet ödülü olarak verilen Turhan Emin Bey Hayır Kapısı (Kapıja Hajra) beratı Mehmet Görmez’e verildi!

575 yıl önce Bosna topraklarına İslâm’ın rahmet mesajını taşıyan Turhan Emin Begova adına beş yılda bir verilen, İslâm’a hizmet ödülü olan Hayır Kapısı (Kapıja Hajra) beratı bu yıl, Bosna Riyaseti tarafından Türkiye Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez’e takdim edildi.

Goražda Müftülüğü tarafından düzenlenen etkinliğe Bosna Hersek İslam Birliği Reisu’l-uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç, Goražda Müftüsü Remziya Pitiç ve önde gelen çok sayıda âlim katıldı.

Ödül töreninde Bosna’nın İslâm’ı, İslâm’ın Bosna’sı başlıklı bir konuşma yapan Görmez: “Bosna İslâm’ının üç temel özelliği vardır; birincisi Bosna, İslam Tarihi boyunca kurulan bütün medeniyetlerin bir hülasasıdır. Müslüman Bosna’nın varlığı hem Balkanlar hem de parçası olduğu Avrupa için bir umut ve bir rahmettir. İkincisi Bosna İslâm’ı akıl ile vahyi, doğu ile batıyı, mazi ile istikbali, birleştiren bir anlayıştır. Bu anlayışın en güzel göstergesi Bilge Kral Aliya’nın Doğu Batı Arasında İslam kitabıdır, dedi. Üçüncü olarak ise; bölgede her millet kimliğini diline, ırkına göre belirlerken Boşnakların daima İslâm’a aidiyeti en üst kimlik olarak kabul ettiklerini” vurguladı.

“Bu üst kimlik için ağır bedeller ödediler, binlerce evladını şehid verdiler. Bulunduğumuz salon, Bosna savaşında şehit düşen yüzlerce çocuk için yapılan bir şehitliğin yanı başında. O çocuk şehitlerin ruhu İslâm’ın rahmeti ile buluşarak ilelebet bu topraklarda silmin, selamın ve emanın daim olmasını sağlayacaktır” dedi. Bosna, farklı medeniyetlerin nasıl birleşip bir arada olabildiğinin en güzel örneğidir diyen Görmez, ortak yaşama ahlakı üzerinde ısrar ederek barış ve güvenliği inşa etmenin önemini vurguladı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu