Yaşam

İran yakın tarihinin tanığı: Sadabad Sarayı

Beş bin yıllık geçmişe sahip İran, farklı kültürleri muhafaza eden ülkelerden. Pers İmparatorluğu’ndan bu yana ülkede hüküm süren medeniyetlerin izlerini bugün de görmek mümkün.

Medlere, Selçuklulara, Safavilere ve Kaçarlara da ev sahipliği yapan İran, tarihe ilgi duyanların seyahat rotaları arasında yer alıyor. Ülkeye gelen turistler için de tarihi bölgeler ve tarihi eserler ayrı bir yer tutuyor. Bu adreslerden birisi de Sadabad Sarayı. Hanedan üyelerinin yazlık olarak kullandığı Sadabad Sarayı bugün müze olarak hizmet veriyor.

Tarihi ve ihtişamının yanı sıra Sadabad Sarayı’nın ayrı bir önemi daha var. Zira Sadabad Sarayı’nın mutfağı son dönem saray geleneğinin önemli parçalarından birisi olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 100 yıllık tarihiyle mutfak aynı zamanda bir dönemin en yakın tanığı.

Muhammed Rıza Şah, 1979 yılındaki devrim ile Sadabad Sarayı’nı terketti. Şah’tan sonraki yeni yönetimse saraya yerleşmedi. Dolayısı ile saray mutfağı da Şah ve ailesinin terkettiği haliyle kaldı. Muhammed Rıza Şah mutfağın içerisindeki eşyaları yenilese de çok fazla kullanamadı. Sadece dört yıl bu mutfakta yemek yendi. Mutfakta kullanılan tabaklar altın, bazıları da çini işlemeliydi. İhtişamı seven Şah ve ailesi bütün eşyaları yurt dışından getirtmişti.

İran’a has yemeklerin pişirildiği mutfakta aynı zamanda Batılı ülkelere ait yemekler de pişiyordu. Çok sayıda aşçı ve yardımcının çalıştığı mutfakta yemekler büyük kaplarda hazırlanıyordu.

Sadabad Sarayı sadece Şah ve ailesinin yaşam alanı değil, devletin de merkeziydi. Resmi toplantılar burada düzenlenirken, devlet görevlileri de farklı binalarda görev yapıyordu.

“Sadabad Sarayı” bugün de protokol mekanı olarak kullanılıyor

Tahran’ın kuzeyinde Elburz Dağları’nın eteklerinde inşa edilen ve Pehlevi Hanedanlığının kurucusu Rıza Şah tarafından yeni bir çehreye kavuşturulan Sadabad Sarayı, yıllarca Şahların yazlık mekanı olarak kullanıldı.

Ülkede 1979 yılındaki devrimin ardından müzeye dönüştürülen 1100 dönümlük Sadabad Sarayı kompleksinde yer alan Rıza Şah’ın Yeşil Sarayı ve Muhammed Rıza Pehlevi’nin Millet Sarayı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Sadabad Sarayı Millet Müzesi Sorumlusu Nadiya Vekilzade, geniş bir alana sahip komplekste 15 müze ve 2 sarayın bulunduğunu söyledi. 

Hâlihazırda yabancı devlet başkanlarının resmi törenle karşılandığı yer olan Sadabad Sarayı’nın Pehleviler zamanında da protokol için kullanıldığını aktaran Vekilzade, “Buradaki el dokuma halılar, özel olarak bu saray için üretildi. Şah’a gelen hediyeler de burada sergileniyor.” diye konuştu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu