Kültür Sanat

Hollanda’da tüm camilerde, “asrın felaketinde” hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Reklam

Hollanda’da Diyanet Vakfı’na (HDV) bağlı Amsterdam Fatih Cami’nde “asrın felaketi” olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve depremzedeler için yardım toplandı.
Rotterdam kentindeki IGMG Güney Hollanda Bölgesine bağlı İskender Paşa Camisi’nde okunan hutbede, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin herkesin yüreğini yaktığı belirtildi.

Hutbede, “Bugün en önemli sorumluluğumuz afetzede insanlarımızın yardımına koşmaktır. Zira vakit dayanışma vaktidir, vakit kardeşlik vaktidir, vakit yardım vaktidir.” vurgusu yapıldı.
Depremzedeler için yapılan bağış kampanyalarına yardımda bulunan herkese teşekkür edilen hutbede, “Yaşanan bu elim olayda hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sabır, yaralılara da acil şifalar dileriz. Allah Teala tüm insanlığı benzer felaketlerden muhafaza buyursun.” denildi.

HDV’ye bağlı camilerde okunan hutbede de “Zaman, yardımlaşma ve dayanışma zamanıdır. Yaraları sarmak için hayırda yarışma, kenetlenme ve yapacağımız infaklar ile şükretme zamanıdır. Kardeşlerimize kucak açma, hüzün, keder, acı ve ızdıraplarına ortak olma zamanıdır.” mesajı verildi.

Hutbede, Hz. Muhammed’in “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanı sıkıntısından kurtarırsa, Allah da onu kıyamet günü bir sıkıntısından kurtarır.” hadisi hatırlatıldı.
AA


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu