Yaşam

Hollanda Utrecht’te bir yıl boyunca tütün satış noktası açılması yasaklandı

14 Haziran 2023 – 09:25 – Güncelleme: 14 Haziran 2023 – 09:28

Reklam

Utrecht’te 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren sigaraların süpermarketlerde satışının yasaklanması kararlaştırıldı. Ancak, yasaklanan satış noktalarının yerine geçecek yeni tütün dükkanları açmanın büyük bir risk taşıdığı belirtilmektedir.

Yasal olarak, süpermarketler içinde ayrı bir giriş veya ayrı bir duvarla ayrı bir tütün satış yeri oluşturmak mümkündür, ancak Utrecht Belediye Başkanı Eerenberg, bu şekilde kontrolsüz bir artış riski ortaya çıkabileceğini ifade etmektedir. Tütün satışı sektörü henüz işletmelerin fazla açılması konusunda herhangi bir etkilenme yaşamadığını belirtmektedir. Tütün satış sektörünün direktörü Janwillem Burgering, “Bir tütün satış noktası açmak hiç de kolay değil” demektedir.

Utrecht Belediye Başkanı Eerenberg, Rotterdamlı ve Amsterdamlı meslektaşlarıyla birlikte Sağlık Bakanı Maarten van Ooijen’e bir mektup yazarak, bu yılın başlarında ikinci meclisin kabul ettiği iki önergenin hızlandırılmasını talep etmiştir. Bu önerilerden ilki, belediyelerin mahalle başına tütün satış noktası sayısının maksimum olarak belirlenmesini sağlamaktadır. Diğer bir önerge ise yeni tütün satış noktalarının sınırlanması konusunda araştırma yapılmasını talep etmektedir.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu