Güncel

CHP’de yeni MYK, Parti Meclisi toplantısının ardından belirlenecek

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin istifalarının ardından gazetecilere açıklama yaptı. Öztrak, yeni MYK’nın hafta sonu yapılacak Parti Meclisi (PM) toplantısından sonra belirleneceğini söyledi.

Öztrak ayrıca Olağan Kongre sürecinin de PM’de gündeme geleceğini belirtti.

“Mevcut MYK üyeleri, işlerin aksamaması adına yeni MYK belirlenene kadar görevlerine devam edecektir” diyen Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki süreç sadece ekonomik açıdan değil, demokrasi ve hukuk devleti açısında zorludur. Bunun ilk işaretleri de görünmüye başlanmıştır. Genel Başkanımıza yönelik fezleke tehditleri, belediye başkanlarımıza dair görevden alma imaları… Televizyonlara başlatılan RTÜK incelemeleri, Gezi’nin 10. yıldönümünü ananlara polis müdahaleleri… Türkiye Belediyeler Birliği’nin Saray’ın bahçesine çeviren kararlar, AK Partili belediye meclis üyelerinin gazetecilere saldırması…Bunların hiçbiri bizleri yıldıramaz korkutamaz.”

CHP’de seçim sonrası dün yapılan ilk MYK toplantısı yaklaşık 5 saat sürdü.

MYK üyeleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini rahatlatmak ve yeni yönetimini belirlemesi için istifalarını sundu. –

Toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçiminin hemen ardından, “istifa” seçeneğini gündeme getiren MYK üyelerinin, yeni yönetimini belirlemesine dönük elini rahatlatmak amacıyla bu istifalarını topluca sundu ve bu talep Kılıçdaroğlu tarafından kabul edildi.

Seçim sonuçlarının ele alındığı toplantıda, sonuçlara ilişkin sunum yapıldı.

CHP’nin Cumartesi günü basına kapalı olarak gerçekleştirilecek Meclis Grup Toplantısı’nda yeni grup başkanvekilleri ve TBMM Başkanlık Divanı’nda görev alacak isimler belirlenecek.

CHP MYK ve PM toplantılarında, kongre süreçlerinin de başlatılması bekleniyor.

Parti kulislerinde, il ve ilçe kongrelerinin yaz aylarında tamamlabileceği, Eylül ya da Ekim ayında 38. Olağan Büyük Kurultay’ın yapılabileceği belirtiliyor.

Genel Sekreterlikten istifa eden Selin Sayek Böke, MYK toplantısı ardından sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Yeni oluşacak Merkez Yönetim Kurulu’nda bir görev almamakla birlikte Sayın Genel Başkanımız ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekçileriyle, eşit ve özgür bir Türkiye için verdiğimiz mücadeleyi Parti Meclisi üyesi olarak sürdüreceğim” diye yazdı.

Kaftancıoğlu ve İmamoğlu ile görüşme

Kılıçdaroğlu, MYK toplantısı öncesi önce CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’yla, daha sonra da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştü.

CHP’de seçim sonrası, parti yönetiminde de “değişim” talepleri yüksek sesle dile getirilmeye başlanmıştı.

Eski İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin ardından, 2020’deki 37. Olağan Kurultay’da Kılıçdaroğlu’na karşı genel başkan adayı olan ancak kaybeden eski milletvekillerinden İlhan Cihaner de parti yönetimine karşı izlenen “yeni merkez sağ inşası” taktiğinin tutmadığı açıklamasını yaptı ve “Mücadeleye ve sorumluluk almaya hazırız” paylaşımını yapmıştı.

Halk TV’den Fikret Bila’ya konuşan Kılıçdaroğlu “istifa edip etmeyeceği” yönündeki soruya şu yanıtı vermişti:

“CHP çok köklü bir parti. CHP’de her düşünce rahatlıkla dillendirilir, tartışılır ve bu süreç sonunda partinin yetkili kuralları karar verir. Şimdi bu süreci yaşıyoruz. MYK’da, Parti Meclisi’nde incelemeler, değerlendirmeler, tartışmalar yapılacak ve hep birlikte karar vereceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun en az yerel seçimlere kadar partisinin başında kalacağı yorumları yapılsa da, kurullarda yapılan iç değerlendirmeler ve parti tabanını tepkisine göre hesapların değişebileceği yorumları da yapılıyor.

Kılıçdaroğlu Meclis grubu, MYK ve PM üyeleri ile il başkanlarını dinledikten sonra rotasını belirleyecek.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu