Politika

Asgari ücret için ilk toplantı: Rakam konuşulmadı

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Toplantıdan sonuç çıkmadı.

Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, asgari ücrete yapılacak ara zam oranını görüşmek üzere bugün toplandı. Komisyonda işveren temsilcileri, işçi temsilcileri ve kamu temsilcileri bulundu.


Toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan TÜRK-İŞ heyeti adına Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, herhangi bir ücret seviyesinin konuşulmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, üç gün önceki açıklamasında asgari ücretin ‘uzlaşmayla’ belirleneceğini dile getirmişti.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’sa bu sabah “Önümüzü bir görelim. Geçen sene biliyorsunuz teklifi makul bulmayınca toplantıya gitmedik. İşimize gelmeyen bir rakam olursa yine gitmeyiz” demişti.

İşçi tarafı masadan kalkmıştı

Geçen yıl aralıkta, 2023 için geçerli asgari ücreti belirlemek için işçi, işveren ve kamu temsilcileri müzakereleri sürdürürken Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 9 bin lira teklif etmiş ve teklifleri kabul edilmezse masada olmayacaklarını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bu konuşması nedeniyle asgari ücret için Atalay’la artık görüşülmeyeceğini, toplantıların dönemin çalışma bakanı Vedat Bilgin ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Özgür Burak Akkol’la devam edeceğini söylemişti.

Erdoğan, yeni asgari ücreti Bilgin ve Akkol’la birlikte duyurmuştu. İşçi tarafı Türk-İş masaya oturmamıştı.


Asgari ücret şu an 8 bin 500 TL.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu