Güncel

Kapalıçarşı esnafı Şimşek ve döviz kuru hakkında ne düşünüyor?

Türkiye’nin önceki yıllarda da ekonomi yönetiminin başında olan Mehmet Şimşek’in yeni dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilmesi, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sorunlara çare olabilecek mi? Dolar kurundaki artış işletmeleri nasıl etkiliyor? VOA Türkçe, İstanbul’da piyasanın kalbinin attığı yerde, Kapalıçarşı’da esnafla konuştu.

“İnsanlar şu anda dövizlerini bozdurmuyor”

Tarihi çarşıda altın ve para piyasaları uzmanı olarak işletmelere danışmanlık yapan döviz bürosu işletmecisi Şirin Sarı, Mehmet Şimşek’in göreve getirilmesinin piyasaya olumlu yansımaları olacağını düşündüğünü ifade etti. Kapalıçarşı piyasasının 22 Haziran’daki faiz kararına odaklandığını belirten Sarı, şunları kaydetti:

“Geçmiş tecrübelerine baktığımız zaman Mehmet Bey’in hem içeride hem dışarıda güvenilirliği piyasalara olumlu yansıdı diyebiliriz. Şimşek’in değindiği bazı değerler var; şeffaflık, hesap verilebilirlik, tutarlılık, uluslararası normlara yaklaşmak ve rasyonellik. Bunlar da zaten güven ekonomisini oluşturan kavramlar. En önemli adım ise Merkez Bankası’nın 22 Haziran’da alacağı faiz kararı ile atılacak diyebiliriz. Piyasadaki beklenti de faizin arttırılması yönünde. Merkez Bankası’nın daha ılımlı arttırımlar yaparak piyasa ile dengeli bir şekilde gelen verilere de uygun bir politika izlemesini bekliyoruz.”

Merkez Bankası’nın serbest piyasa koşullarına göre hareket edebileceği beklentisinin dolar kurunun rahat hareket etmesini sağladığını kaydeden Sarı, “Hem iç piyasadaki canlılık ve talep hem de MB’nin 22 Haziran’a kadar piyasanın nabzını ölçmesi açısından müdahale gerçekleştirmiyor olması doları TL karşısında güçlendiriyor” dedi.

Dolar kurunun genel seçimler sonrası 26-30 TL seviyelerine ulaşabileceği yönünde beklentilerin hala konuşulduğuna dikkat çeken yatırım uzmanı Sarı, bu nedenle insanların şu anda dövizlerini bozdurmaya yanaşmadıklarını gözlemlediklerini söyledi.

“Kurun yavaş yavaş yükselmesi lazım”

22 yıldır Kapalıçarşı’da ayakkabı dükkanı işleten Melih Kabasakal, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek’in getirilmesine çok sevindiğini ifade etti.

Dolar kurunun yükselmesinin de işlerine olumlu yansıyacağı görüşünü savunan esnaf Kabasakal, “Mehmet Şimşek’in göreve gelmesine çok sevindim. Bu bakanımız daha önce de görevdeydi ve başarılı olmuştu. Bundan sonra da başarılı olacağına inanıyorum. Doların yükselmesi bizim için daha iyi çünkü yükseldiği zaman biz yabancılara ayakkabı satabiliyoruz. Eğer kur yükselmezse bu ayakkabıların ya da tekstil malları yabancı ülkelerden gelenlere pahalı gelmeye başlıyor. Kurun yavaş yavaş yükselmesi lazım. Bu ihracatçılar için çok iyi olur. Eğer kur sabit kalırsa biz pahalı kalırız ve turist müşteriyi başka ülkelere kaçırırız” diye konuştu.

“Durum böyle devam ederse esnaf için çok kötü”

Mustafa Hançer ise Kapalıçarşı’da 42 yıldır gümüş işiyle uğraşıyor. Dolar kurunun hızla yükselmesinin işlerini sıkıntıya sokacağını ifade eden Hançer, seçim sonrası piyasadaki tablonun kendisini şaşırttığını söyledi.

Hançer, “Doların 23 TL seviyelerini geçmesi bende şok etkisi yarattı. Beni sıkıntıya soktu. Böyle olmasını beklemiyordum. Seçim sonrası istikrarın sürmesini bekliyordum. Ama durum bu şekilde devam ederse biz esnaflar için çok kötü. Kur yükseldikçe alım gücü düşecek. Haliyle biz esnaflar da sıkıntıya düşeceğiz. İnşallah yeni bakanlarımız yeni milletvekillerimiz bu gidişe dur der. İnşallah piyasa bu şekilde devam etmeyecektir” dedi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu