Güncel

İran ile Venezuela arasında 25 yeni anlaşma

CARACAS – İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Latin Amerika turunun ilk durağı olan Venezuela’da, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ile görüştü.

Reisi’ye eşlik eden heyette dışişleri, petrol, savunma ve sağlık bakanlarının yanı sıra çok sayıda üst düzey bürokrat, ekonomist ve bilim adamı da yer aldı.

İranlı heyeti Caracas’taki Başkanlık Sarayı Miraflores’te kabul eden Venezuelalı heyette Maduro’nun yanı sıra dışişleri, elektrik, ulaşım, savunma, bayındırlık, petrol, çevre, sağlık, tarım ve hayvancılık, sanayi, madencilik bakanları da hazır bulundu.

Görüşmelerde iki ülke arasında enerji, petrol ve petrokimya, bilim ve teknoloji, turizm, tarımsal gıda, hava bağlantıları, savunma, eğitim ve kültür gibi alanlarda imzalanan 20 yıllık stratejik işbirliği anlaşmalarının gözden geçirildiği ve yeni anlaşmalar imzalandığı açıklandı.

25 anlaşma imzalandı

İki ülke arasında iletişim ve bilgi teknolojilerinde işbirliği kararı alınırken, petrokimya alanında ortak keşif ve proje yürütülebilmesi, hayvancılık ve dondurulmuş et ihracatı yapılabilmesi, ikili deniz ticaretinin ve limanların geliştirilmesi, ortak inovasyon merkezi kurulması, ilaç ve tıbbi ekipman temini, sigorta faaliyetleri gibi konularda mutabakat zaptı da imzalandı.

Reisi, “iki ülkenin çıkarlarının da düşmanlarının da ortak olduğunu” söylerken, iki ülkenin stratejik ortak olduğunu ve ülkesinin Venezuela’ya zor zamanlarında destek verdiğini kaydetti.

İkili ticaret 2 yılda 5 katına çıktı

Maduro ile görüşmesinde ortaklığın arttırılması kararı aldıklarını belirten Reisi, “2 yıl önce 600 milyon dolar olan ikili ticaret hacmimiz bugün 3 milyar doların üzerine çıktı. Hedefimiz bu miktarı ilk etapta 10 milyara, sonrasında da 20 milyar dolara çıkarmak” diye konuştu.

Reisi’nin ardından söz alan Maduro ise, İran’ı “yeni dünyanın yükselen yıldızlarından biri” olarak değerlendirdi. Yaptırımlara rağmen ulaştığı endüstriyel, teknolojik ve bilimsel düzeyin etkileyici olduğunu söyleyen Venezuela Cumhurbaşkanı, İran’ın bağımsızlık ve ulusal kurtuluş mücadelesi veren ülkeler için bir referansa dönüştüğünü kaydetti.

Maduro televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın, haftasonu yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak “Emperyalizmin amacı Venezuela petrolünü ve her türden zenginliğini kontrol etmek” dedi.

Venezuela’nın yalnızca petrol değil altın rezervinde de ilk sırada yer aldığına, ayrıca en çok gaz bulunan ilk dört ülkeden biri olduğuna dikkat çeken Maduro, “İran ile farklı başlıkları içeren 25 anlaşma imzaladık ancak yeni yatırımlar ve anlaşmalar için görüşmelerimiz şu anda bile devam ediyor. Tahran’la doğrudan uçuşlara da başladık ve sefer sayısını arttırmayı önerdik . İnşallah Türkiye ile yaptığımız gibi her gün bir sefer yapabiliriz” diye konuştu.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu