Yaşam

İmam Rabbani Hazretlerinin ‘Ezan’ tarifi

“Evvela Allah Teâlâ’ya hamd ederim! Sevgili Peygamberine salavat eder, iyilikler dilerim! Biliniz ki ezanın kelimeleri yedidir:

ALLAHU EKBER: Allah Teâlâ, büyüktür. Ona bir şey lazım değildir. Kullarının ibadetlerine de muhtaç olmaktan büyüktür. İbadetlerin, O’na hiçbir faydası yoktur. Bu mühim manayı, zihnlerde iyi yerleştirmek için bu kelime, dört kere söylenir.

EŞHEDÜ EN LÂ İLÂHE İLLALLAH: Kibriyâsı, büyüklüğü ile ve kimsenin ibadetine muhtaç olmadığı hâlde ibadet olunmaya O’ndan başka kimsenin hakkı olmadığına şehadet eder, elbette inanırım. Hiçbir şey O’na benzemez.

EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN RESULULLAH: Muhammed’in (s.a.), O’nun gönderdiği peygamberi olduğuna, O’nun istediği ibadetlerin yolunu bildirici olduğuna ve Allah Teâlâ’ya, ancak O’nun bildirdiği, gösterdiği ibadetlerin, yaraşır olduğuna şehadet eder, inanırım.

HAYYE ALESSALÂH, HAYYE ALELFELÂH: Müminleri, felâha, saadete, kurtuluşa sebep olan namaza çağıran iki kelimedir.

ALLAHU EKBER: O’na layık bir ibadeti kimse yapamaz. Herhangi bir kimsenin ibadetinin O’na layık, yakışır olmasından çok büyüktür, çok uzaktır.

LÂ İLÂHE İLLALLAH: İbadete, karşısında alçalmaya müstehak olan, hakkı olan ancak O’dur. O’na layık bir ibadeti kimse yapamamakla beraber, O’ndan başka kimsenin ibadet olunmaya hakkı yoktur.

Namazın şerefinin büyüklüğünü; onu herkese haber vermek için seçilmiş olan bu kelimelerin büyüklüğünden anlamalıdır.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu