Kültür Sanat

Hollanda’da Dinî İnanç Sahibi Olmayanların Sayısı Arttı

Reklam

Hollandada dini törenlere katılım azalıyor
Dinî toplantılara katılım azalıyor 15 yaş ve üzeri Hollandalıların %12’si 2022’de düzenli olarak, en azından ayda bir kez, bir dinî ibadete katıldı. Bu oran 2012’de %17 idi. En yaygın dinler arasında Katolikler en az kiliseye gidenlerdi; %11’i düzenli olarak ibadete gidiyordu. Protestanların ise yarısından biraz fazlası (%51) düzenli olarak kiliseye gidiyordu.

Müslümanların ise %39’u ayda en az bir kez camiye gidiyor.
Son bir yılda Hollandalıların dini gruplara katılımı istikrarlı olsa da, daha uzun bir dönemde düşüş eğilimi görülmektedir. 2012’de, 15 yaş ve üstü Hollandalıların yarısından fazlası (%54) hala bir kilise, cami veya sinagoga ait olduklarını düşünüyorlardı.
Hollanda’da halkın hangi inanca sahip olduğu oranlarıyla açıklandı. Dinî inanç sahibi olmayanların oranı yüzde 57’e yükseldi.

Hollanda‘da İstatistik Bürosu’nun (CBS) yayımladığı rapora göre, ülkede kendini “inançsız” olarak tanımlayanların oranı 2022’de yüzde 57 olarak açıklandı. 
CBS’nin raporunda, geçen yıl ülkedekilerin yüzde 18,3’ünün Katolik, yüzde 13,6’sının Protestan ve yüzde 4,6’sının Müslüman olduğu kaydedildi.

Ülkede 2010-2022 arası dönemde Müslümanların oranında ciddi bir değişiklik gözlenmezken, 2010’da yüzde 27 olan Katoliklerin oranının, 2022’de yüzde 18’e, yüzde 18 olan Protestanların oranının ise yüzde 13’e düştüğüne dikkat çekildi.

Rapora göre, ayda en az bir kez dinî bir törene katılanların sayısı da önceki yıllara göre ciddi oranda geriledi.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu