GüncelPolitika

Hazine’den 20,8 milyar TL’lik borçlanma

Hazine ve Maliye Bakanlığı Haziran ayı borçlanma takvimine iki tahville devam etti.

Hazine, iki tahvil ihalesinde toplam 10,8 milyar lira borçlandı. 7 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracında teklif tutarı 3,89 milyar lira, net satış 2,42 milyar lira oldu.

Bu tahvil ihalesinde dönemsel faiz yüzde 8,26 olarak gerçekleşti.

9 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 5,20 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracına 16,3 milyar lira teklif gelirken, 8,39 milyar liralık net satış yapıldı. Bu tahvil ihalesinde bileşik faiz yüzde 18,09 oldu.

Hazine ihale öncesi iki tahvilde 10 milyar TL satış yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı iki tahvilde ihale öncesi 10 milyar liralık satış gerçekleştirdi. 7 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracı öncesi piyasa yapıcılardan gelen 5,16 milyar liralık teklife karşılık 3 milyar liralık satış yapıldı. Bu tahvilde ihale öncesi kamuya satış yapılmadı. 9 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 5,20 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı öncesi piyasa yapıcılardan gelen 9,76 milyar liralık teklife karşılık 6 milyar liralık satış gerçekleştirildi. Bu tahvilde ihale öncesi kamuya 1 milyar liralık satış oldu

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu