GüncelPolitika

ABD’den Ukrayna’ya 325 milyon dolarlık ek yardım paketi

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, 325 milyon dolar değerindeki ek güvenlik yardım paketinin, “Ukrayna’nın egemenlik bölgesini geri alma çabalarına yardımcı olacağına” işaret edildi.

Ek yardımların, “Topçu, anti-zırh sistemleri ve mühimmatın yanı sıra Ukrayna’nın askerlerini, sivillerini ve kritik altyapısını cesurca koruyan hava savunma sistemlerini destekleyecek temel yetenekleri içerdiği” belirtildi.

Açıklanan son paketle ABD’nin Ağustos 2021’den bu yana Ukrayna için Pentagon’un envanterinden yaptığı yardım sayısının 40’a ulaştığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Blinken, yardımları doğruladı

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Savunma Bakanlığının Ukrayna için açıkladığı ek yardım paketini yazılı açıklamayla doğruladı.

Blinken, “Başkan Biden’ın yetki delegasyonu uyarınca, 325 milyon dolar değerinde ABD silah ve teçhizatı sağlayacak olan Ukrayna’ya 40’ıncı yardımımızı onaylıyorum” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı, güvenlik yardımı paketinin; kritik hava savunma yeteneklerini, Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmatları, topçu mermilerini, tanksavar silahlarını, zırhlı araçları ve “Ukrayna’nın savaş alanındaki kuvvetlerini güçlendirmek için gerekli olan diğer teçhizatı” içerdiğini aktardı.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu