Toplum

Hollanda’da yoksulluk artıyor! Enflasyon yükselişte ve alım gücü düşüyor

Hollanda’da ekonomik kriz halkı derinden etkilemeye devam ediyor. Merkezi Planlama Bürosu CPB yaptığı açıklamada, hükümetin yeni bir politika geliştirmemesi durumunda, vatandaşların satın alma gücü bu yıl yüzde 6,8 düşecek. Aynı şekilde gelecek yıl da bir iyileşme söz konusu değil.

Merkezi Planlama Bürosu tarafından yapılan tahminlerde önümüzdeki bir buçuk yıl için gidişatın karamsar olduğu yönünde. Mevcut verilere dayanarak, CPB görünümün 1990’lardan bu yana kesinlikle bu kadar kötü olmadığını belirtiyor.

Satın alma gücü rakamları, hükümetin gelecek yıl için bütçe konusunda karar vermesi açısından önemli. Satın alma gücünün gerçekte ne kadar düşeceği henüz belli değilken, satın alma gücü darbesinin nasıl azaltılacağı konusunda güçlü bir siyasi tartışma var ülkede.

Eylül ayının içinci Salı gününde yapılacak Bütçe Günü’nde, Merkezi Planlama Bürosu bu beklentilerin bir güncellemesini yayınlayak.  CPB direktörü Pieter Hasekamp, ​​”Bunu daha önce hiç görmemiştim. Bunlar dramatik rakamlar” diyor. ” “Elbette zaten zor zamanlar geçiren ve yakında elektrik faturasını ödeyemeyecek olan insanlar için.”

Yoksulluk artıyor

Beklentinin Hollanda’da enflasyonun uzun süre yüksek kalması yönünde. CPB bu yıl için yüzde 9,9 ve 2023 için yüzde 4,3 enflasyon beklentisi açıkladı. Ülkede yoksulluğun artışını sert bir şekilde hissedilecek. Temel ihtiyaçları karşılamak için giderek daha fazla paraya ihtiyaç duyulurken, gelirler sınırlı bir oranda artıyor.

Yoksulluk içinde yaşayan insanların oranı gelecek yıl yüzde 7,6’ya yükselecek. Çocuklar için bu oran yüzde 9,5 ile tarihi yükselişe geçecek.


Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu