Köşe Yazıları

Hayatınızda keşkelere yer vermeyin

Para mutlu olmanıza yardım eder, bu gerçek. O yüzden para kazanmaya çalışın, bunda yanlış bir şey yok. Asıl yanlış olan mutluluğun sadece paradan geçtiğini düşünmek! Örneğin, maneviyatın mutlulukla ilişkisi, temelleri daha sağlam bir bina gibidir. İçinde daha güvenli yaşarsın.


Ha bu arada! Eğer biri sizin karşınıza geçip de paranın mutluluk için olumlu bir etkisi olmadığını söylerse ondan özellikle uzak durun! Gözünüzün içine baka baka yalan söylüyordur.
Bugün bile keşke bu kadar ekmek yemeseydim dedim. İnsan bunu demeden yaşayabilir mi? Ama burada ana fikir şu: O anda herkes keşke der ama asıl konu ekmeği bir daha bu kadar yememen gerektiğini fark etmen! Bu bir teşbih aslında. Demek istiyorum ki, yaptığına mutsuz olduğun eylemden bir yol, bir fikir çıkar. Neticeye taşısın seni. Yoksa asıl keşken, tam da orada başlayacak.


İnsanlar genelde bu keşke meselesini maddi konulara bağlıyor ama ben bu cümleyi söylerken, telafisi olmayan konulara, geri dönülmez “keşke” lere dikkat çekmek istiyorum aslında.
Keşke oğlumla biraz daha zaman geçirseydim deme mesela, keşke eşime daha yakın olsaydım deme…
Bugün herhangi bir konuda en ufak böyle bir şey hissediyorsan değiştirmeye başlamak için bir saniye bile durma. Elindeki kitabı bir yere bırak. Hemen, tam da şu an başla!

Ömer Kaya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu